Forum Ateista.pl
Pogromcy Mitów - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Historia (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Pogromcy Mitów (/showthread.php?tid=14245)Pogromcy Mitów - Gawain - 16.04.2019

Zakładam wątek w którym można przedstawiać dowody rozprawiające się z humbugami, bredniami i przeinaczeniami związanymi z historią. Każdy pewnie się spotkał z czymś co jest irytujące i powszechnie uznawane za prawdę objawioną, dlatego daję możliwość rozprawienia się z nią.

Ja zaczynam. Pułaski nie była kobietą.

RE: Pogromcy Mitów - Sofeicz - 17.04.2019

- "Pijany jak Polak" - przypisywane Napoleonowi, bywa używane w złym znaczeniu, bo Mały Kapral wyraził w ten sosób swoje uznanie dla żołnierzy, którzy walczyli pomimo dojmującego kaca.
- "Niemcy ponad wszystko" - podobnie. W hymnie tym nie chodzi o dominację Niemiec nad światem ale zjednoczonych Niemiec nad rozdrobnionymi księstewkami.


RE: Pogromcy Mitów - cobras - 17.04.2019

To ja polecam gorąco tę stronę na wikipedii - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_common_misconceptions#History


RE: Pogromcy Mitów - ZaKotem - 17.04.2019

Gawain napisał(a): Zakładam wątek w którym można przedstawiać dowody rozprawiające się z humbugami, bredniami i przeinaczeniami związanymi z historią. Każdy pewnie się spotkał z czymś co jest irytujące i powszechnie uznawane za prawdę objawioną, dlatego daję możliwość rozprawienia się z nią.

Ja zaczynam. Pułaski nie była kobietą.

Jeszcze nie spotkałem kogoś, kto by twierdził, że Pułaski była kobietą Duży uśmiech Natomiast podobno są wciąż ludzie wierzący w to, że w 1939 polscy ułani szarżowali z szablami na czołgi. Mit ten powstał już w roku 1941, tylko że na potrzeby niemieckie. Propagandowy film wojenny "Kampfgeschwader Lützow" ukazywał polskich żołnierzy jako odważnych (bo pokonanie tchórzy to wszak nie honor) ale jednoczesnie najwyraźniej bezmózgich podludzi. Być może i Polakom ten film pokazywano, żeby zdali sobie sprawę, że są podludźmi. Niestety jakoś wpłynął na twórczość Andrzeja Wajdy, który w 1959 popełnił film "Lotna", zawierający również scenę konnego ataku na czołgi. Może to miała być w zamierzeniy reżysera jakaś poetycka alegoria, ale i tak widzowie odebrali to na serio, i niektórym tak zostało.


RE: Pogromcy Mitów - Adam M. - 17.05.2019

Obrona Jasnej Gory podczas najazdu szwedzkiego.
W ludziach siedzi wizja Sienkiewicza a jak bylo naprawde ?
Z tego co obilo mi sie o uszy i moze nie byc prawda w 100% mnisi zaplacili okup wojskom szwedzkim ?


RE: Pogromcy Mitów - Łazarz - 17.05.2019

ZaKotem napisał(a):
Gawain napisał(a): Zakładam wątek w którym można przedstawiać dowody rozprawiające się z humbugami, bredniami i przeinaczeniami związanymi z historią. Każdy pewnie się spotkał z czymś co jest irytujące i powszechnie uznawane za prawdę objawioną, dlatego daję możliwość rozprawienia się z nią.

Ja zaczynam. Pułaski nie była kobietą.

Jeszcze nie spotkałem kogoś, kto by twierdził, że Pułaski była kobietą  Duży uśmiech Natomiast podobno są wciąż ludzie wierzący w to, że w 1939 polscy ułani szarżowali z szablami na czołgi. Mit ten powstał już w roku 1941, tylko że na potrzeby niemieckie. Propagandowy film wojenny "Kampfgeschwader Lützow" ukazywał polskich żołnierzy jako odważnych (bo pokonanie tchórzy to wszak nie honor) ale jednoczesnie najwyraźniej bezmózgich podludzi. Być może i Polakom ten film pokazywano, żeby zdali sobie sprawę, że są podludźmi. Niestety jakoś wpłynął na twórczość Andrzeja Wajdy, który w 1959 popełnił film "Lotna", zawierający również scenę konnego ataku na czołgi. Może to miała być w zamierzeniy reżysera jakaś poetycka alegoria, ale i tak widzowie odebrali to na serio,  i niektórym tak zostało.

Podobno do nakręcenia tej propagandówki użyto czołgów czeskich i słowackiej kawalerii?