Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Włochy i Rumunia atakują Autro-Węgry w 1914 r. zamiast w 1915/1916
#2
Problemem nigdy nie były AW, a Cesarstwo. Każdy myślący człowiek w 1914 r. wiedział, że tak naprawdę wojna rozegra się o Francję, a o Francję będą walczyli Niemcy. Jeśli Francja padłaby, Włochy ze swoją słabiutką armią nie byłyby w stanie oprzeć się ofensywie połączonych sił (AW, Cesarstwo), która prędzej czy później by nastąpiła (Włochy wszak były ostatnim przyczółkiem Ententy w Europie kontynentalnej), więc prawdopodobnie szybko wycofałyby się z wojny.
Niemcy w 1914 r. przeszli jak burza po Beneluksie i północnej Francji i wydawało się już, że Paryż upadnie, ale front udało się Entencie zatrzymać nad Marną.

Włosi przeczekali najgorsze (o planie von Schlieffena wiedzieli od dawna, tak samo jak Brytyjczycy, de facto nie był to jakiś supertajny plan, tylko raczej scenariusz dość oczywisty dla państwo o takim położeniu jak Cesarstwo), a następnie przypomnieli sobie o zobowiązaniach sojuszniczych.

Co by było gdyby jednak Włosi przystąpili do wojny wypełniając zobowiązania sojusznicze od początku wojny?
Prawdopodobnie nic. Włosi nie mieli takich środków i sił żeby przedrzeć się przez dobrze ufortyfikowane pozycje AW przy włoskiej granicy. Niemcy nie przejmowaliby się Włochami i realizowaliby plan von Schlieffena. Dzięki relatywnie dużej mobilności wojsk (którą Cesarstwo udowodniło przy okazji ostatniej wielkiej ofensywy), Cesarstwo mogłoby wesprzeć AW w razie konieczności.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Włochy i Rumunia atakują Autro-Węgry w 1914 r. zamiast w 1915/1916 - przez exodim - 24.01.2015, 13:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości