Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szczepienia- odpowiedzialność za dzieci i szczenięta
#1
Zaciekawiła mnie ostatnio kwestia obowiązkowych szczepień. Jakoś skojarzyło mi się to z poruszanym wcześniej tematem ingerencji państwa w nasze życie prywatne. Ale po kolei...
Szczepienie szczeniąt przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe. Dowodu szczepienia od właściciela psa może domagać się policjant, strażnik miejski, a nawet konduktor w pociągu.
Co więcej:
Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny (art. 85 ust. 1, par. 8).

W przypadku dzieci nie ma oczywiście mowy o właścicielu, a o opiekunie. Istnieje również lista szczepień obowiązkowych, chroniących przed: gruźlicą, wirusowym zapaleniu wątroby typu B, błonicą, tężcem, krztuścem, polio, odrą, świnką, różyczką oraz Haemophilus influenzae typu b.
Co ciekawe, jeśli rodzice nie dopilnują szczepienia lub do niego nie dopuszczą, nie grożą im żadne konsekwencje. Karze podlega jedynie pracownik służby zdrowia który nie powiadomił pacjenta lub jego opiekuna o konieczności wykonania szczepienia.

Czy waszym zdaniem jest to słuszne, ażeby rodzice mogli decydować o szczepieniach? Dlaczego nie mogą decydować o nich właściciele psów?
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Szczepienia- odpowiedzialność za dzieci i szczenięta - przez Rojza Genendel - 14.06.2010, 12:51
Szczepienia - przez Battlecruiser - 17.10.2018, 01:05

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości