Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bankowość internetowa
exodim napisał(a):Co rozumiesz przez "powszechne"? Jak widać po tym, jest trochę takich przypadków. Jednak większość z nich odnosi się do pewnego rodzaju bankowości elektronicznej - bankowości mobilnej (logowanie się na Androidzie jest dla mnie głupotą, nieważne czy jest to sieć bezpieczna - domowa, czy jakieś wifi na uczelni, bo kwestia leży w zabezpieczeniach aplikacji androidowych, które, z uwagi na gównianość tego systemu w tym zakresie, są słabe).
Nom, nie korzystam z aplikacji mobilnej choć bank bardzo się stara aby to czynić (różnorakie bonusy, które nęcą).
exodim napisał(a):Jeśli jesteś człowiekiem ogarniętym, a jesteś - to nie. W końcu wiesz, że zawsze na stronę internetową banku należy logować się LI TYLKO przez protokół HTTPS, jeśli nie widać go w pasku przeglądarki - nie logujesz się i tyle. Oczko
Ale Internet Security przydaje się, jeśli przechowujesz jakieś ważne dane na kompie*, bo Kaspersky Lab ma świetną wykrywalność świeżych wirusów, które czasem mogą uderzyć w kompa. Mnie się osobiście nie zdarzyło być ofiarą jakiegokolwiek wirusa, a od zawsze używam jakichś darmowych antywirów.
Done
Tak, zwracam uwagę na https, szyfrowanie strony.
Taki już jednak jestem, że jak mnie najdzie jakaś obawa to nie odzyskam komfortu psychicznego dopóki czegoś nie zrobię.
Jeśli na 99% jestem przekonany, że zamknąłem samochód, mieszkanie to i tak wrócę się aby to sprawdzić. Choćbym miał narobić kilometrów.
Jak cokolwiek choćby w małym stopniu zacznie mi dolegać, zauważe jakąś zmianę w organizmie to dostaję czegoś na kształt hipochondrii i lecę prywatnie (bo wtedy chcę jak najszybciej) po lekarzach, robię płatne badania, itd.
Ostatnio tak na spirometrię wyruszyłem w sobotę (gdzie niemal wszystkie punkty są pozamykane). Lekarz się pyta "w związku z czym pan chce odbyć badanie" A ja na to "a tak mnie coś wzięło (czy coś w tym stylu)."
No i wyszło, że mam płuca ponad przeciętną normę dla moich parametrów wagowo-wiekowych.

Taki sposób postrzegania, reagowania ma swoje plusy bo dmucha się na zimne, wzmacnia się poczucie bezpieczeństwa ale są też uciążliwe aspekty dla komfortu psychicznego, niekiedy czasu i portfela. No cóż, być może nie inaczej było i tym razem ale antywir kurierem dzisiaj doszedł to i kolejne "niebezpieczeństwo" zażegnane. Duży uśmiech
"Łatwo jest mówić o Polsce trudniej dla niej pracować jeszcze trudniej umierać a najtrudniej cierpieć"
NN
Odpowiedz
Pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji bo ponad 5 lat temu analizował to zagadnienie.

1) Antywirus czy komercyjny czy też darmowy jest dobry, mają podobny zakres zabezpieczeń a różnice są minimalne. Należy sobie zdawać sprawę, że osoba tworząca malware sprawdza na najpopularniejszych antywirusach wykrywalność takiego szkodnika.

2) Czy jest możliwość nadużycia w trakcie wykonywania operacji autoryzowanych jednokrotnymi hasłami (tokeny, sms, hasło telefoniczne, itp)? Oczywiście jest ponieważ weryfikacja takich sesji jest jednostronna a powinna być dwustronna. Sesja przechwycona na zainfekowanym systemie pozwala na ingerencję w czynności wykonywane na przeglądarce internetowej oraz oprogramowaniu do obsługi banku (kontrolki ActiveX, aplety javy itp). Przy czym daje możliwość wykorzystania legalnego certyfikatu, hasła jednorazowego a jedynie modyfikuje kwotę, numer konta na który jest dokonywany przelew.

3) Czy omijanie podejrzanych stron internetowych, nie otwieranie załączników poczty elektronicznej zabezpieczy nas przed atakiem na nasze konto? Nie. Atakujący na pewno wykorzysta metody socjotechniczne dające duże prawdopodobieństwo powodzenia oraz utrudnienie wykrycia szkodnika.

4) Szyfrowanie połączenia zabezpiecza jedynie poufność wykonywanego połączenia (nikt po drodze nie przechwyci danych), nie zabezpiecza przed przejęciem sesji na zainfekowanym systemie i wykonaniu szkodliwych działań na sesji połączenia.

Szerszy mój tekst z początku roku 2009 jest pod linkiem:
http://www.hakerczat.url.ph/dodatki/ebank1.html
Pierwotnie była na stronie grupy United Crew.
Tam są opisane nowoczesne rozwiązania ataku i sposoby zapobiegania oraz zabezpieczenia przed atakiem.
Kiedy pisałem ten tekst jeszcze nie istniały takie malware, od 3 lat są już wykorzystywane.
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy Oczko
Odpowiedz
W zasadzie to ja stosuję zasadę ograniczonego ryzyka. Mam dwa konta bankowe. Jedno, z którego korzystam zwykle, mam do niego kartę itp. itd.

Z racji ryzyka na nim nigdy nie trzymam więcej niż te 1000-1500 zł na bieżące wydatki.

Drugie konto jest bezpieczniejsze ciut, bo rzadko z niego korzystam. Nie mam też do niego żadnej karty, której dane można wykraść.

Oba konta w różnych bankach i z różnymi hasłami oczywiście. Wszystkie hasła znam na pamięć i nigdzie nie zapisuje.

Poza tym to wszystko kwestia zdrowego rozsądku.
1. Wiadomo, nie korzystać z bankowości mobilnej (telefon raczej kiepsko zabezpieczony jest).
2. Uważać na phishing.
3. Nie klikać i instalować wszystkiego jak idiota.
4. Korzystać z zawsze aktualnej przeglądarki i najlepiej systemu operacyjnego.
5. Ogólnie tym rzadziej korzystasz, tym mniej okazji do tego, że ktoś cię okradnie.
6. Najlepiej uważać na to co się instaluje na telefonie.
7. Ustawić limity takie, żeby zminimalizować szkodę. Raczej kiepsko jeśli ktoś może za jednym razem pozbawić cię kasy.

Jak chcesz mieć pewność to zrób jak smok radzi, bo szczerze inaczej nie możesz mieć całkowitej pewności.

Antywirus dobry to nie jest kiepski wydatek. Pytanie tylko który jest dobry i czy akurat ten płatny.
Jakby ktoś miał wątpliwości to potwierdzam: Tak jestem zjebanym prawakiem, który każdego dnia zjada niemowlaka. Hitler to mój idol, a Stalin to dziadek. Ogólnie chcę siać zło i spustoszenie. Czy cokolwiek jeszcze tam lewica przypisuje ludziom o moich poglądach.

Oczywiście nienawidzę kobiet, bo jestem prawiczkiem. Inaczej nie może być.
Odpowiedz
fertenbitenhiy napisał(a):W zasadzie to ja stosuję zasadę ograniczonego ryzyka. Mam dwa konta bankowe. Jedno, z którego korzystam zwykle, mam do niego kartę itp. itd.
I to mi się podoba. Nie podoba mi się jednak większość ofert banków na naszym rynku. Na początku byłem w słabym PKO potem gdy przyszło po dosyć długim czasie do zmiany to nie była to jak myślałem szybka sprawa, ponieważ za każdym razem okazywało się, że gdzieś tkwił haczyk, który mnie wkurzał.
A szczególnie te, które miały mnie ukierunkowywać na określone zachowanie aby uniknąć opłat (np. dokonywanie zakupów kartą za określoną kwotę w miesiącu).
Koniec końców trafiłem do banku zachodniego WBK i jeśli byłby obok inny o nie gorszej ofercie to z chęcią bym założył. Ale nie chce mi się chyba ponownie czytać od deski do deski tych rozlazłych regulaminów, analizować tabelek, itd. Oczko
"Łatwo jest mówić o Polsce trudniej dla niej pracować jeszcze trudniej umierać a najtrudniej cierpieć"
NN
Odpowiedz
Baptiste napisał(a):I to mi się podoba. Nie podoba mi się jednak większość ofert banków na naszym rynku. Na początku byłem w słabym PKO potem gdy przyszło po dosyć długim czasie do zmiany to nie była to jak myślałem szybka sprawa, ponieważ za każdym razem okazywało się, że gdzieś tkwił haczyk, który mnie wkurzał.
A szczególnie te, które miały mnie ukierunkowywać na określone zachowanie aby uniknąć opłat (np. dokonywanie zakupów kartą za określoną kwotę w miesiącu).
Koniec końców trafiłem do banku zachodniego WBK i jeśli byłby obok inny o nie gorszej ofercie to z chęcią bym założył. Ale nie chce mi się chyba ponownie czytać od deski do deski tych rozlazłych regulaminów, analizować tabelek, itd. Oczko

Mi się nigdy nie chciało tego analizować. Drugi bank wybrałem tak, żebym miał do niego łatwy fizyczny dostęp w obu miastach, w których często bywam.
Poza tym nie było jakichkolwiek kosztów związanych z utrzymaniem konta.
Reszta mnie nie interesowała zbytnio.
Akurat padało na WBK.
Jakby ktoś miał wątpliwości to potwierdzam: Tak jestem zjebanym prawakiem, który każdego dnia zjada niemowlaka. Hitler to mój idol, a Stalin to dziadek. Ogólnie chcę siać zło i spustoszenie. Czy cokolwiek jeszcze tam lewica przypisuje ludziom o moich poglądach.

Oczywiście nienawidzę kobiet, bo jestem prawiczkiem. Inaczej nie może być.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości