Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poszukuję książki dotyczącej poznania naukowego.
Czy zna ktoś może jakąś książkę która w prosty, zrozumiały sposób omawiała by jakieś sposoby naukowego dochodzenia do prawdy. Chodzi mi jednak o książkę która dotyczy zastosowania metody naukowej w codziennym życiu, o cs praktycznego, o cos co pokazałoby jakie powinien stosować metody dochodzenia do prawdy przeciętny człowiek w swoim codziennym życiu.
Odpowiedz
Metoda naukowa w codziennym życiu? Codzienne życie raczej nie sprzyja naukowym badaniom Oczko Powiedz bardziej konkretnie co masz na myśli - jaki na przykład problem z codziennego życia chciałbyś przebadać "metodą naukową"?
Odpowiedz
Twierdzenie: Bog nie istnieje lub Efekt cieplarniany istnieje, socjalizm to samo zło, Radio Maryja jest antysemicki i nawołuje do nienawiści itp Jakimi kryteriami, metodami może posłużyć się przeciętny człowiek żeby sprawdzić ich słuszność?
Odpowiedz
Chodzi mi o taką Logikę odkrycia naukowe dla bystrzaków.
Odpowiedz
Nauka nie zajmuje się Bogiem.
Efekt Cieplarniany istnieje, wejdź do pierwszej lepszej szklarni.
Samo zło nie istnieje, albo więc socjalizm jako samo zło nie istnieje albo nie jest samym złem.
To tego co jest antysemityzmem i co jest nawoływaniem do nienawiści potrzebujesz metody naukowej? Nie wystarczy definicja tych pojęć i zwyczajne sprawdzenie, czy to co emituje RM spełnia wymogi definicji?
Odpowiedz
Istnieje takie pojęcie jak weryfikacja. Jeżeli ktoś pieprzy o globalnym ocipleniu, poszukaj opinii polemizujących, np. ile CO2 emitują wulkany, a ile przemysł. Radio Maryja jest antysemickie, to zadaj sobie pytanie ,,dlaczego cały świat, i to od setek lat, nie lubi Narodu Wybranego?'' Bez powodu, czy też może jakieś powody są? Duży uśmiech
Odpowiedz
W waszym przypadku odpowiedź na moje główne pytanie powinna brzmieć: nie znam.
Odpowiedz
Cytat:Twierdzenie: Bog nie istnieje lub Efekt cieplarniany istnieje, socjalizm to samo zło, Radio Maryja jest antysemicki i nawołuje do nienawiści itp Jakimi kryteriami, metodami może posłużyć się przeciętny człowiek żeby sprawdzić ich słuszność?

Hm, w pierwszym przypadku nie ma takiej metody, hipoteza istnienia Boga ani nie jest potwierdzana, ani obalana przez żadne fakty.
Drugi i trzeci przypadek to są sprawy bardzo złożone, można sobie na ten temat wyrobić zdanie, ale czy da się udowodnić tezę że "socjalizm to samo zło" albo "socjalizm to samo dobro", tu bym się sprzeczał. Zwykle rozchodzi się o wartości, co uważa się za dobro lub zło. Przykładowo jeśli udowodniłoby się, że system liberalny generuje bardziej rozwojową gospodarkę, zwolennik socjalizmu wykrzykuje, że taka gospodarka jest nową formą niewolnictwa itd.
Czwarty problem to hipoteza empiryczna - można ją zweryfikować słuchając Radia Maryja Oczko

Pytanie brzmi czy interesuje Cię prosty i przejrzysty podręcznik metody naukowej (jeśli tak, to z nauk społecznych polecam Earla Babbiego, Badania społeczne w praktyce), czy też coś w rodzaju podręcznika efektywnego/racjonalnego myślenia.
Odpowiedz
jedno i drugie
Odpowiedz
bombom napisał(a):Czy zna ktoś może jakąś książkę która w prosty, zrozumiały sposób omawiała by jakieś sposoby naukowego dochodzenia do prawdy. Chodzi mi jednak o książkę która dotyczy zastosowania metody naukowej w codziennym życiu, o cs praktycznego, o cos co pokazałoby jakie powinien stosować metody dochodzenia do prawdy przeciętny człowiek w swoim codziennym życiu.

Robin Dunbar "Kłopoty z nauką".
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
Coyone, Heller "Poznawalny Wszechświat". Zwięźle i w pigułce przedstawiona historia dochodzenia do metodologii naukowej.

Natomiast jeżeli chodzi o podstawy w codziennym życiu to klasyk - Krysicki, Włodarski "Analiza matematyczna w zadaniach" tudzież Resnick-Holliday
"Fizyka" Uśmiech
"Dosyć — mówił — naszukałem się po lesie i ledwie tego smolnego pniaka zdybałem, ale czem wy, moje dzieci, będzieta kiedyś świecić, skoro lasy się umykają, i coraz trudniej o smolny kawałek drzewa?”.

Odpowiedz
http://katalog.bg.szczecin.pl/36537/Dziela_wszystkie/
Oczko

Odpowiedz
Ian Stewart, Jack Cohen Załamanie chaosu. Odkrywanie prostoty w złożonym świecie. Zgodnie z opisem na okładce, jest to książka ,,o paradoksach poznania naukowego''. W rzeczy samej.
Odpowiedz
Karl Popper - "Logika odkrycia naukowego".
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
bombom,

Cytat:Chodzi mi jednak o książkę która dotyczy zastosowania metody naukowej w codziennym życiu, o cs praktycznego, o cos co pokazałoby jakie powinien stosować metody dochodzenia do prawdy przeciętny człowiek w swoim codziennym życiu.
Pamiętając o tym, że istnieje prawda, cała prawda i g.... prawda,Uśmiech jeśli chcesz zrozumieć, w jaki sposób nauka oddziela jedną, od drugiej, a także, jak bardzo ten proces bywa fascynujący, polecam te pozycje:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/88546/rewolucja-naukowa
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/47883/roz...yt-na-cuda
Odpowiedz
http://www.eneteia.pl/index.php?page=sho...&Itemid=40
http://www.eneteia.pl/index.php?option=c...8&Itemid=1
Ta nagła zmiana (ilustrowana w koncepcji Kuhna przykładem opisu rysunku „kaczki-królika”Oczko pojawić się musi zarówno w umyśle uczonego – twórcy nowej postaci (i to jest jedyny moment w tej koncepcji, gdy Kuhn ociera się zaledwie o tzw. kontekst odkrycia w nauce), jak też następnie w umysłach tych, którzy dokonają „wyboru” nowej teorii w nauce (aczkolwiek w koncepcji Kuhna proces ten przybiera charakter socjopsychologiczny, nie zaś logiczno-empiryczny, to wybór teorii konkurencyjnej należy do kontekstu uzasadniania. Ta nagłość w uzyskiwaniu rozwiązania problemu nie wyklucza rozciągniętych w czasie samych poszukiwań czynionych przez uczonych dążących do wprowadzenia ładu w świecie nauki2 pogrążonej w międzyparadygmatycznym chaosie, jak też nie eliminuje długotrwałych wysiłków nakłaniania wybierających nową teorię uczonych do opowiedzenia się za nowym paradygmatem.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości