Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Własność prywatna jako hierarchia woli
#1
Po raz n-ty chciałbym zakwestionować powszechne przekonanie o znaczeniu własności prywatnej, to prezentowane min. na wiki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82asno%C5%9B%C4%87

i wyrazić nową definicję własności (kapitału), bliższą realnemu znaczeniu tego pojęcia.

Własność, inaczej kapitał, to hierarchia woli osobników utworzona w oparciu o agresywno-uległe zachowania społeczne.


------------------
Wiem już, że powszechne znaczenia pojęć determinują emocje operujące w umysłach i wszelkie nowe znaczenia niezgodne z powszechnymi emocjami zostają przez większość wyparte ze świadomości. Dopiero przejęcie emocji definiującego pojęcie pozwala zaakceptować nowe znaczenie.

Nie zdziwię się, jeśli ta definicja wyląduje zaraz na wysypisku ale dni lądowania jej na wysypisku są już policzone. Nie ma ucieczki od prawdy, to tylko kwestia czasu.

-------------------
Przy okazji stwierdzę, że źródłem społeczeństwa – wspólnoty jest WYŁĄCZNIE hierarchia woli. Bez hierarchii woli nie zaistnieje społeczeństwo.

Idąc dalej tym tropem.
WYŁĄCZNYM źródłem społeczeństwa jest własność.
Własność może być tu także rozumiana jako prawo głosu.

--------------------
A, że w dziale nauka to żaden przypadek, żeby kością w gardle stanęło, i na wysypisko poleciało.
A i żeby był potem wstyd było, że na wysypisko leciało.Nie można być w końcu ignorantem odpornym na fakty przez całe życie. Prędzej czy później, boleśniej czy bezboleśnie fakty dotrą do świadomości.

Wszystkie kwity i zapisy kapitału istniejące na świecie określają jedynie hierarchię ludzkiej woli.
Odpowiedz
#2
Widzę już kolejny tytuł, który kończy się kropką. Otóż w tytułach kropek nie stawiamy na końcu (tu milion wykrzykników). Także w tytułach wątków na forum. Oczy bolą. Autorze, proszę, zrób coś z tym.
You got so much to say, say what you mean
Mean what you're thinkin', and think anything
Oh why, why must you waste you're life away
You've got to live for today, then let it goOdpowiedz
#3
(19.05.2017, 19:56)znaLezczyni napisał(a): Widzę już kolejny tytuł, który kończy się kropką. Otóż w tytułach kropek nie stawiamy na końcu (tu milion wykrzykników). Także w tytułach wątków na forum. Oczy bolą. Autorze, proszę, zrób coś z tym.

Tak jest!
Odpowiedz
#4
W jakiejś mierze to co piszesz jest prawdą i nie jest sprzeczne z dotychczasowym rozumieniem kapitału. Może nawet w 100% jest prawdą.

Warto przy tej okazji zadać pytanie: Czy można pogodzić hierarchię woli społeczeństwa i wolną wolę jednostki?
Odpowiedz
#5
(20.05.2017, 18:14)Jaques napisał(a): W jakiejś mierze to co piszesz jest prawdą i nie jest sprzeczne z dotychczasowym rozumieniem kapitału. Może nawet w 100% jest prawdą.

Warto przy tej okazji zadać pytanie: Czy można pogodzić hierarchię woli społeczeństwa i wolną wolę jednostki?

Potrzeba sobie uświadomić, iż hierarchia woli jednostek kształtuje się po to aby wola jednostki przewodniej stała się wolą gromady przez co gromada organizmem.

Wolą stada jest w rzeczywistości wola przewodnika a zmianą woli stada zmiana przewodnika.

My homo sapiens tworzymy tę samą hierarchię woli jednostek społecznych, którą w nieco prostszych formach obserwujemy u innych gatunków zwierząt społecznych. W naszym wykonaniu nazywamy to kapitalizmem. Choć komunizm w swej istocie także kreował hierarchię woli tylko na nieco innych zasadach niż kapitalizm.

Hierarchia woli, pragnienie dominacji i potrzeba podporządkowania się są uwarunkowane biologicznie. To nie jest nasz wybór to biologiczny przymus.

Własność - to najwyższa ludzka wartość z tego względu, że to własność właśnie warunkuje istnienie społeczeństwa. Zakwestionowanie własności = zakwestionowanie społeczeństwa.

Gdybyśmy byli gatunkiem niespołecznym to rację bytu miałaby może jedynie garstka ludzi. Nie ma mowy o 7.000.000.000 żyjących jednostek bez społeczeństwa. Dlatego własność jest absolutnie niekwestionowalną, bo za zakwestionowaniem jej stoi wyłącznie nędza i śmierć.

A tu już trochę politycznie, tzn. już wciskam swoje przekonaniaUśmiech ale któż tego nie robi?
Odpowiedz
#6
Własność w tej postaci jaką mamy tworzy społeczeństwa jakie mamy. Skoro w tych społeczeństwach występują jednostki żyjące w nędzy i stanowią większość, to obecna koncepcja własności jest słaba. To nie jest "najwyższa ludzka wartość".

Jeżeli jest jak piszesz, że własność to hierarchia woli, to wolą całości lub większości społeczeństwa powinna być poprawa swoich warunków życia. I tego niewątpliwie ludzie chcą. W obecnej hierarchii ich głos się nie liczy.
Odpowiedz
#7
(21.05.2017, 18:58)Jaques napisał(a): Własność w tej postaci jaką mamy tworzy społeczeństwa jakie mamy. Skoro w tych społeczeństwach występują jednostki żyjące w nędzy i stanowią większość, to obecna koncepcja własności jest słaba. To nie jest "najwyższa ludzka wartość".

Jeżeli jest jak piszesz, że własność to hierarchia woli, to wolą całości lub większości społeczeństwa powinna być poprawa swoich warunków życia. I tego niewątpliwie ludzie chcą. W obecnej hierarchii ich głos się nie liczy.

Ależ to ja twierdzę, że żyjemy w chorym kapitalizmie, w którym stanem równowagi jest potężna koncentracja kapitału, co należy odczytywać jako potężna koncentrację władzy, czego skutkiem jest niedorozwój i wyniszczenie masy jednostek oraz deprawacja jednostek wysokorozwiniętych.
Cholerna powtórka z czasów starożytnego Egiptu, Bogowie i niewolnicy.

Źródłem tej choroby są 1. niejawny kapitał, 2. państwowy przymus egzekucyjny, 3. podatki pośrednie, 4. emisja pieniądza poprzez dług, 5. ograniczona odpowiedzialność, 5. osobowość prawna, 6. państwowa ochrona tajemnic gospodarczych, 7. instytucja pełnomocnictwa, 8 własność państwowa itd. itd.

Cholerna zmowa silnych przeciwko wyniszczanym słabym. Złote wieże po trupach ludzi. Rzygac się chce ale co zrobisz, kiedy cwaniaki są tak doskonale zmówieni a reszta ma po prostu siano w głowie. Jak jednak nie mieć siana w głowie, kiedy w życiu masz tylko zapierdol i braki a perspektywę tak długą jak - jak tu przeżyć kolejny dzień bo co będzie pojutrze będę martwił się jutro.

[Obrazek: conradmaldivesunderwatersuitenight1-e1372718127815.jpg]
[Obrazek: 12_000_Par6829031.jpg]

Nikomu nie zamierzam odebrać prawa do wolności ni prawa do podróżowania w kosmos ale przymusowa, państwowa egzekucja niejawnej i nieopodatkowanej własności prywatnej, egzekucja podatków pośrednich czy kreacja i emisja pieniądza poprzez prywatne instytucje finansowe jest wysoce niemoralne.

Nauczanie w państwowych szkołach komercyjnych systemów operacyjnych, egzekucja nieopodatkowanych patentów, a teraz jeszcze wycofanie z obrotu gotówki, kiedy wiadomo, że tzw. "elektroniczny pieniądz" to depozyty w prywatnych bankach, które mogą dysponować pieniędzmi klientów jak własnymi.

Zepsuty kapitalizm.
Odpowiedz
#8
Które cechy kapitalizmu nie są twoim zdaniem "chore"?
Odpowiedz
#9
(22.05.2017, 19:48)Jaques napisał(a): Które cechy kapitalizmu nie są twoim zdaniem "chore"?

Generalnie jestem zwolennikiem kapitalizmu i prywaty. Wg mnie własność państwowa winna być zredukowana do zera, wszelkie świadczenia winny być wyłącznie płatne, kryptografia winna uniemożliwiać państwową przymusową egzekucję, zwłaszcza tę w zakresie podatków pośrednich, prawo pracy winno upaść itd, itd.

Kapitalizm jest wyrazem wyższych wartości od demokracji i zdecydowanie powinien panować nad demokracją. Oczekiwałbym istotnej redukcji roli demokracji na rzecz kapitalizmu.

Ale niejawny i nieopodatkowany kapitał???
Totalnie chore!
Odpowiedz
#10
Cytat:prawo pracy winno upaść

Dziwnie wygląda pisane przez robotnika. Jesteś jedynym robotnikiem, którego spotkałam, który nie chce prawa pracy. Opinia godząca w Twoją klasę.
You got so much to say, say what you mean
Mean what you're thinkin', and think anything
Oh why, why must you waste you're life away
You've got to live for today, then let it goOdpowiedz
#11
(23.05.2017, 11:01)znaLezczyni napisał(a):
Cytat:prawo pracy winno upaść

Dziwnie wygląda pisane przez robotnika. Jesteś jedynym robotnikiem, którego spotkałam, który nie chce prawa pracy. Opinia godząca w Twoją klasę.

Przestałem być robolem przekształciłem się w biurwę. Muszę jednak myśleć o dzieciach, przy kwitach zarabia się znacznie więcej, ciężkiej pracy nikt nie ceni.

Prawo pracy opiera się na przymusie. Wszystko co opiera się na przymusie musi być złe i nie może być dobre.

Proponuję ujawnienie i opodatkowanie kapitału. Wszelka własność prywatna i wyłącznie własność prywatna winna być opodatkowana. Robol może robić jak szalony a kapitalista może wyciskać z niego ostatnie soki ale tylko pod jednym warunkiem. Co robol wyrobi MUSI wrócić do niego pod postacią podatku.

Postuluję aby podatki płacone WYŁĄCZNIE przez właścicieli, określane w jawnej demokracji bezpośredniej, trafiały BEZPOŚREDNIO do portfeli roboli, bez pośrednictwa chciwych urzędników.
Odpowiedz
#12
Cytat:Generalnie jestem zwolennikiem kapitalizmu i prywaty.

Pojęcie własności prywatnej nie jest ścisłe. To pole do manipulacji.
1) W obrębie rodziny następuje wymiana dóbr bez przepływu pieniędzy
2) Mechanizm dziedziczenia powoduje, że własność nie jest ściśle przypisana do osoby
3) Poprzez tzw. słupów osoba bogata może rozproszyć kapitał
4) Z użyciem siły militarnej można zagrabić lub zniszczyć dowolnie zabezpieczony kapitał
5) Wartość prywatnych dóbr nie jest jednoznacznie ustalona. W szczególności można mieć rzeczy, których wycena zależy od tego, kto wycenia
itd.

Cytat:własność państwowa winna być zredukowana do zera, wszelkie świadczenia winny być wyłącznie płatne

Czyli wszystkie ulice, lasy, chodniki prywatne i jak będę szedł po mieście, to na każdym rogu bramka i trzeba wrzucić 5 groszy?

Cytat:kryptografia winna uniemożliwiać państwową przymusową egzekucję

Doskonała kryptografia kwantowa uniemożliwia niejawną ingerencję w strumień danych. To nie nadaje się do jakiegokolwiek szyfrowania danych.

O jakiej przymusowej egzekucji piszesz?

Cytat:zwłaszcza tę w zakresie podatków pośrednich

Który podatek ci się nie podoba?

Cytat:prawo pracy winno upaść

Coś w zamian?

Cytat:Kapitalizm jest wyrazem wyższych wartości od demokracji i zdecydowanie powinien panować nad demokracją. Oczekiwałbym istotnej redukcji roli demokracji na rzecz kapitalizmu.

Zwrócę uwagę, że pytałem, co ci się podoba w kapitalizmie. Piszesz jakie masz przekonania i oczekiwania, ale nie odpowiadasz na moje pytanie.
Odpowiedz
#13
(23.05.2017, 19:58)Jaques napisał(a):
Cytat:prawo pracy winno upaść

Coś w zamian?

Niewolnictwo ewentualnie bandyterka.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#14
(23.05.2017, 21:52)Sofeicz napisał(a):
(23.05.2017, 19:58)Jaques napisał(a):
Cytat:prawo pracy winno upaść

Coś w zamian?

Niewolnictwo ewentualnie bandyterka.

Niewolnictwo to wtedy tylko kiedy zmówieni kolesie trzymają roboli za ryj naiwną wiarą roboli, że niejawne i nieopodatkowane świadectwa własności cokolwiek znaczą. Gdyby robole wyrzucili ze swoich umysłów tę naiwną i szkodliwą dla nich wiarę i każde niejawne i nieopodatkowane świadectwo własności potraktowali jak powietrze a uznali jedynie publicznie jawne i opodatkowane świadectwa własności to wynagrodzenie za ich trud nagle zaczęłaby wystarczać, żeby się wyżywić a i może rezerwy tyle stykloby, żeby odmówić 12h pracy na stojąco czy nawet wziąć dzień wolnego.

Tylko jak usunąć z umysłów roboli tę naiwną wiarę, że muszą ulegać cwaniakom potajemnie kreślącym kwity na ludzi, tego jeszcze nie wiem ale może się dowiem.

(23.05.2017, 19:58)Jaques napisał(a): Pojęcie własności prywatnej nie jest ścisłe. To pole do manipulacji.
1) W obrębie rodziny następuje wymiana dóbr bez przepływu pieniędzy
2) Mechanizm dziedziczenia powoduje, że własność nie jest ściśle przypisana do osoby
3) Poprzez tzw. słupów osoba bogata może rozproszyć kapitał
4) Z użyciem siły militarnej można zagrabić lub zniszczyć dowolnie zabezpieczony kapitał
5) Wartość prywatnych dóbr nie jest jednoznacznie ustalona. W szczególności można mieć rzeczy, których wycena zależy od tego, kto wycenia
itd.

Pojęcie własności dotyczy WYŁĄCZNIE zakodowanych w ludzkich umysłach emocji, które u jednych powodują pragnienie dominacji nad innymi w pewnym wymiarze, przestrzeni, czasie i skłonność do agresji wobec tych którzy tej dominacji nie ulegną a u drugich silną potrzebę podporządkowania się innym i silne poczucie winy jeśli się nie podporządkują.

Własność to kształtowany przez miliony lat ewolucji zwierzęcy instynkt, będący podstawą tworzenia hierarchii osobników i podstawą zachowań społecznych.

Powtórzę się. Podstawą każdego społeczeństwa jest WYŁĄCZNIE hierarchia osobników. O jakimkolwiek gatunku zwierząt powiemy, że jest społeczny wtedy i tylko wtedy, jeśli osobnicy tego gatunku tworzą hierarchię.

Cytat:Czyli wszystkie ulice, lasy, chodniki prywatne i jak będę szedł po mieście, to na każdym rogu bramka i trzeba wrzucić 5 groszy?

Opłata to tylko potwierdzenie, że czegoś chcesz, nic ponadto. Jeśli nie chcesz potwierdzać czego chcesz i czego nie chcesz jest wielce prawdopodobne, że inni wykorzystają to do zrobienia tego czego nie chcesz. Wykorzystają np. twoje podatki na wybudowanie dróg, których nie potrzebujesz i których nigdy nie chciałeś. Gdybyś  jednak zapłacił cokolwiek za przejazd istniejącą drogą byłoby wiadomo, że chciałeś tego i potrzebowałeś tego.

Nie myśl  tym jak o dodatkowych opłatach we współczesnym świecie. W tej chwili koncentracja kapitału jest tak potężna, że wynagrodzenia i ceny są po prostu chore. Cała para idzie w wytworzenie złotych wież dla japiszonów, kiedy robole przymierają głodem.

Cytat:O jakiej przymusowej egzekucji piszesz?

Piszę o każdym przelewie własności nie dokonanym przez właściciela. Własność musi być święta a więc każde świadectwo własności tak zabezpieczone, żeby bez woli  właściciela nie wyszło z jego majątku. Żaden urzędnik, żaden bankier, nikt tu nie poradzi jeśli właściciel nie chce.
Oczywiście włącznie publicznie jawne i opodatkowane świadectwo własności.

Cytat:Który podatek ci się nie podoba?

Współcześnie każdy może prócz podatku od nieruchomości a już w szczególności VAT. VAT nie dość, że jest dojeniem biedoty przez żyjących na bogato to jeszcze wprowadza paranoję ewidencji wszelkiej wymiany handlowej. Jakież to jest poronione, żeby w kwity wpisywać wszelką wymianę handlową? Absurdalnie wydatkowana energia i potężne ograniczenie wymiany handlowej, wszyscy są przez to ubożsi.


Cytat:Coś w zamian?


W ogóle nie musiałoby być podatków gdyby nie obecna wycena wzajemnych świadczeń. Podatki służą jedynie rozpraszaniu kapitału - tj. własności. Gdyby robole zarabiali nieco więcej a kolesie od wypełniania kwitów nieco mniej podatki byłby zbyteczne.  Tymczasem robol bez dania mu opieki nad dziećmi w postaci szkoły, bez dania mu opieki zdrowotnej, bez dania mu wynagrodzenia podczas choroby czy wolnego po prostu zdechłby, nie przetrwałby. Nie mógłby zapewnić sobie pełnego przetrwana za swoje głodowe wynagrodzenie, bo ci którzy żyją wyłącznie z posiadania wyssaliby z niego ostatnie życiowe soki.Cytat:Zwrócę uwagę, że pytałem, co ci się podoba w kapitalizmie. Piszesz jakie masz przekonania i oczekiwania, ale nie odpowiadasz na moje pytanie.

Najbardziej to, że każdy przelew własności, obojętnie co jest w posiadaniu człowieka, jest dobrowolny a zatem jest wyrazem woli. Podstawą kapitalizmu jest "można". Podstawą socjalizmu jest "musi".
Odpowiedz
#15
krystkon


Cytat:Przestałem być robolem przekształciłem się w biurwę. Muszę jednak myśleć o dzieciach, przy kwitach zarabia się znacznie więcej, ciężkiej pracy nikt nie ceni.

To gratuluję wyższych zarobków i łatwiejszej (przynajmniej fizycznie) pracy. Masz jeden powód do narzekania mniej :)
You got so much to say, say what you mean
Mean what you're thinkin', and think anything
Oh why, why must you waste you're life away
You've got to live for today, then let it goOdpowiedz
#16
I walenia postów na firmowym sprzęcie.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#17
1) Piszesz o jakimś niejawnym kapitale i nieopodatkowanym kapitale. To wyjątkowe sytuacje, że ktoś ukrywa dochody, unika podatków, działa w "szarej strefie". Poza tym we współczesnym świecie te sytuacje są uznawane za nielegalne. Jeżeli zakładasz, że jest inaczej, to jesteś w błędzie.

2) Pokazałem ci, że pojęcie własności nie jest ścisłe, a w twoich teoriach jest fundamentalne. Albo obronisz ten fundament, albo nie obronisz teorii.

3) Pisząc o dominacji i podporządkowaniu zapominasz o innych relacjach międzyludzkich (np. chęć współpracy, zachowanie porządku prawnego, szacunek, współodczuwanie itd. itp.). Oczywiście teoria staje się prosta, ale jest nieprawdziwa.

4) Odnośnie do przykładu z chodnikiem: piszesz, że wszystko ma być prywatne, a więc i chodnik musi być prywatny. Jego właściciel zażąda opłaty i to "5 gr" będziesz musiał wpłacić. Po rozciągnięciu twojej koncepcji na wszystko, co jest na świecie, to podejście spowoduje niewyobrażalne uciążliwości.

5) Ograniczenie mechanizmów społecznych (m.in. podatków) to słaby pomysł. Zakładasz, że wszystkie inwestycje można finansować na bieżąco i indywidualnie. To niemożliwe. Wielkie inwestycje wymagają zgromadzenia większych środków wcześniej. Nie da się tego robić na bieżąco. Np. zachorujesz i przyjdziesz niosąc 20 zł w dłoni na pusty plac, na którym miała stanąć przychodnia. Albo chcesz pojechać do rodziny i dopiero wtedy dajesz 10 zł, żeby wybudowano drogę.

6) Założenie, że sam za wszystko płacisz i że jeżeli nie będzie podatków, to zawsze ci wystarczy - jest nieprawdziwe. Wystarczy, że będziesz miał kłopoty życiowe i się staczasz. Przed tym chronią wynalazki socjalne (np. obowiązkowe ubezpieczenia). Piszesz, że chcesz żeby "robole" mieli większą świadomość. To jest rzecz do uświadomienia. Ale i tak wielu ludzi o tym nie myśli, więc dobrze, że ktoś inny o nich dba.

7) Podobnie z prawem pracy, które jest wielkim wynalazkiem. Dzięki temu warunki pracy ulegają polepszeniu. Twój pomysł ma zwolenników (w Polsce np. Korwin), a na świecie są to bogaci, którym zależy na twardym kapitalizmie i większych zarobkach kosztem pracowników. Na pewno zniesienie prawa pracy nie jest w interesie "roboli".


Cytat:każdy przelew własności, obojętnie co jest w posiadaniu człowieka, jest dobrowolny a zatem jest wyrazem woli. Podstawą kapitalizmu jest "można". Podstawą socjalizmu jest "musi".

A zatem chcesz mieć większy wpływ na swoje mienie. OK.

Ja w kapitalizmie widzę plus polegający na motywacji do działania poprzez konkurowanie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości