Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Schizma w prawosławiu
Proszę skończyć z tym poboczem - temat wątku jest o 'schizmie w prawosławiu'. jak by ktoś zapomniał!
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a): Proszę skończyć z tym poboczem - temat wątku jest o 'schizmie w prawosławiu'. jak by ktoś zapomniał!

W zasadzie zefciu już wszystko powiedział co do tej konkretnej sprawy. Natomiast nie odniósł się do problematyki. Owszem, kolegialny ustrój prawosławia dopuszcza różne opcje równoległych autokefalii, równoległego uznawania, coby Moskwa była syta i Konstantynopol caly, czy na odwrót. Niemniej problemy tworzenia nowych autokefalii i reorganizacji starych, zwłaszcza w diasporach, są nadal otwarte. Dwa lata temu <1> była możliwość ustalenia wspólnych zasad, ale nie wyszła. Więc teraz będzie polityka faktów dokonanych. Oficjalna schizma może z tego nie będzie, ale za to dalsze politykierstwo autokefaliami.

<1>
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C...go#Reakcje
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Bert, poproszę o podsumowanie i wnioski.
Ale coś mi się zdaje, że nie będę musiał włazić pod stół.
Skoro jednak śmierć ustanawia porządek świata, może lepiej jest dla Boga, że się nie wierzy w niego i walczy ze wszystkich sił ze śmiercią, nie wznosząc oczu ku temu niebu, gdzie on milczy.
Albert Camus
Odpowiedz
Podsumowanie jest takie, że nie będę nabijał dalej offtopu, jak moderacja zbudziła się ze stuletniego snu i jak rycerze w Tatrach osty i bany wlepia. Ty dałeś zbiór tez Deschnera. Mam podobny zbiór, Marka P., ale nie wklejałem go tylko dałem przykład jednego argumentu. Dokument poświadczający argument jest oficjalny, tekst linkowałem. Znajdź poświadczenie jednego argumentu, jednej noty, jednych życzeń, czegokolwiek. To może - w innym temacie - pociągniemy ten wózek.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości