Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EX CATHEDRA
Wg. oficjalnej nauka Kościoła katolickiego, papież jest nieomylny tylko wtedy, kiedy wypowiada się w sprawie wiary.
- S.W. I
Nasuwa to pewną myśl; że  papież tak naprawdę jest omylny, za wyjątkiem tych rzadkich sytuacji, gdy przemawia jako EX CATHERDA.
Pewien biskup na soborze Watykańskim I wskazał, że stwierdzenie iż " papież jest nieomylny" jest podobne do powiedzenia , że  "Pax X jest pijakiem, gdyż raz się upił". Takie twierdzenia -ex cathedra wydarzyły się tylko dwa razy:
1854- niepokalane poczęcie ( nie mylić z niepokalanym porodem ) Ineffabilis Deus
1950 - wniebowzięcie Maryi - Munificentissimus Deus

Rozumie się - że Pius IX nie mówił sobie, ot tak, jako jakieś zwykłe skazanie, czy pouczenie, nie on w sprawie nieomylności papieskiej mówił jako ex cathedra.
Pewien dość sympatyczny papież Jan XXIII - oczywiście ten z XX wieku , nie ten dziwkarz z XV - również Jan XXIII- potem antypapcio - czyni uwagę: Nie jestem nieomylny. Byłbym nieomylny, gdybym przemawiał ex catherda, czego nie zamierzam czynić"

Wracając do Piusa XII ( niektórzy nazywają go faszystowskim Piusem 12- nie bez racji ) i dogmaty o wniebowstąpieniu : że Bogarodzica Dziewica Maryja została z Ciałem i Duszą wzięta do Niebieskiej Chwały. Nawet uwzględniając boskie wsparcie nie potrafił odpowiedzieć , czy Maryja umarła czy nie?

Ale jedno szczęście nie zapomniał o zwyczajowej anatemie.
" Dlatego też, gdyby ktoś, nie daj Boże, dobrowolnie odważył się temu cośmy określili przeczyć, lub o tym powątpiewać, niech wie, że odstąpił zupełnie od wiary Boskiej i katolickiej."

Ja , ateista co prawda nie wierze w to, aby żywcem z ciałem i duszą ... ale mnie to wszystko jedno , bo świadomie wybrałem niewiarę, doczesność, skończoność.  Istotnie znajduję się poza kościołem,  ( bez anatemy) bo dałem sobie spokój i dobrowolnie z niego sam odszedłem. Natomiast w dużo gorszej sytuacji są wierzący, bo jeżeli katolicy w to nie wierzą lub choćby powątpiewają dosięga ich anatema...
MUSZĄ ZATEM Z TO BEZWZGLĘDNIE WIERZYĆ, GDYŻ JEST TO DOGMAT ICH WIARY!

Użytkownik otrzymał ostrzeżenie za ten post. Powod: Tworzenie tematów, w których nie wiadomo o co chodzi. Tytuł tematu wielkimi literami.

Człowiek dwulicowy, jak przystało na chrześcijanina ...
Cholera i znowu ten dylemat. A raczej "trylemat". Dać minusa za wersaliki, przeformatowanie, chaotyczny myślotok? Nie dać i próbować dyskusji na zasadzie "Co poeta miał na myśli?". A może trzecia opcja, zignorować i ominąć temat, jak omijam tematy gąski? Jeszcze nie mogę się zdobyć na konsekwentną pozycję wobec autora, na razie preferuję trzecią opcję.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
NIestety, w regulaninie nie ma kar za chaos myślowy - a przydały by się.

PS. Jeszcze raz, jako moderator, apeluję do AT - nie krzycz!
Za każdy krzyk będziesz od tego momentu dostawał osta?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości