bert04 napisał(a): https://forsal.pl/artykuly/1004639,zaboj...dania.htmlJak zwykle jestem late to the party, jeśli chodzi o temat, no ale...
"W tym roku w USA zastrzelono lub zabito w inny sposób jak dotąd 922 osoby. Prawie wszystkie osoby z tej grupy były mężczyznami. Prawie połowa z tych osób była zaś białego koloru skóry, podczas gdy jedna czwarta to Murzyni. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę etniczną strukturę społeczną w USA to okaże się, że tylko 13,3 proc. to Afroamerykanie. Biali stanowią aż 77,1 proc. populacji.
Z innego badania wynika natomiast, że biali giną z rąk policji trzy razy rzadziej (dokładnie 2,8 razy) od Afroamerykanów (uwzględniono osoby mające co najmniej 10 lat). Niewiele lepiej wygląda sytuacja Latynosów – giną o 1,7 razy częściej niż biali. W badaniu przeanalizowano przypadki z lat 2010-14."
Zamiast zestawiać jak często Murzyni giną z rąk policji z ogólnym odsetkiem Murzynów w populacji, należy spojrzeć jaką ogólną ekspozycję mają Murzyni na policję. Chociaż nawet tutaj można się zastanawiać, czy policja przypadkiem bez powodu nie zatrzymuje więcej Murzynów, by im dokuczać, to jednak jest faktem, że Murzyni po prostu popełniają więcej ciężkich przestępstw (np. połowę wszystkich morderstw). Jeśli mają 3 razy większą ekspozycję na policję z powodu popełniania przestępstw, to 3 razy większe ryzyko śmierci z rąk policjantów przestaje dziwić. Tutaj np.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6080222/
możemy wyczytać, że lwia część zgonów z powodu policji była podczas dokonywania przestępstwa przez osobę zabitą przez policję (76,9% białych, 75,7% czarnych, różnica nieistotna statystycznie), więc powód na ogół był i policja wcale nie zabijała Murzynów częściej "bez powodu". Podczas "spotkań" z Murzynami częściej policjant był również poszkodowany (7,8% biali vs 12,2% Murzyni) więc ew. bias nawet specjalnie by nie dziwił. Większość ofiar policji była też uzbrojona w broń palną.
Nie twierdzę, że problem brutalności (i szczególnej brutalności wobec niebiałych) policji nie istnieje, po prostu na ogół podawane statystyki wcale na to jeszcze nie wskazują. Jeśli stawiający taką tezę nie podają lepszych statystyk, to oznacza, że takowe nie istnieją (optymistyczny wariant), albo istnieją, ale nie chcą ich podawać, bo psują narrację.