Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pragnienie Boga jako dówód na jego nieistnienie
Lampart napisał(a): Coś co łączy wszystkie mitologie. Tylko znając ten wspólny mianownik można ustalić głowną przyczyne religijności. Reszta to są sprawy drugorzędne.

Oto wspólny mianownik:
mit «opowieść o bogach, demonach, legendarnych bohaterach i nadnaturalnych wydarzeniach, będąca próbą wyjaśnienia odwiecznych zagadnień bytu, świata, życia i śmierci, dobra i zła oraz przeznaczenia człowieka»
Odpowiedz
Z tej def. słowo "nadnaturalne" jest słowem kluczem.
Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia.

Platon
Odpowiedz
Lampart napisał(a): Z tej def. słowo "nadnaturalne" jest słowem kluczem.
A dla mnie kluczem jest: będąca próbą wyjaśnienia odwiecznych zagadnień bytu, świata, życia i śmierci, dobra i zła oraz przeznaczenia człowieka  Uśmiech
Odpowiedz
Ale to może wynikać z ciekawości i egoizmu, zresztą, np. Mit o gadającym drzewie niczego nie wyjaśnia.
Pamiętajmy, że kiedyś ludzie przekazywali sobie różne rzeczy ustnie, a łatwość w zapamiętywaniu jest tego co kłóci się ze zdrowym rozsądkiem, dlatego we wszystkich mitologiach cuda wianki.
Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia.

Platon
Odpowiedz
Nie znam mitu o gadającym drzewie, podeślesz?
Odpowiedz
Ja też nie ale to nie chodzi o to. Zresztą na pewno jacyś buszmeni mają gadające drzewa w swoich mitach.

Platon
Odpowiedz
Nie rozumiem. Forsujesz tezę, że mity niczego nie wyjaśniają, a jako uzasadnienie podajesz mit, który nie istnieje? Chyba nie jest to taki problem z tego bezmiaru durnych mitów wyłowić taki, który niczego nie wyjaśnia?
Odpowiedz
Tylko z tą potrzebą istnienia Boga nie jest tak, że budzimy się jego niemowlęcia z wizją europejskiego Zeusa (klasyczny dziadek na tronie). W różnych kulturach siły nadprzyrodzone są postrzegane inaczej, czasem są to przodkowie, czasem zasady panujące światem itd.
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction: 
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com 
Odpowiedz
Lampart napisał(a): Coś co łączy wszystkie mitologie. Tylko znając ten wspólny mianownik można ustalić głowną przyczyne religijności.
Życie pozagrobowe?
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
Cytat:Lampart: (W odpowiedzi na: ''A skąd ta religijność się wzięła we wszystkich kulturach świata? Co ją wykreowało?'')
Ludzka skłonność do snucia opowieści i zapamiętywania tych niezwykłych.

A co jeśli ja stworzę religię opartą na anamnezie pojawiającej się mimo woli u ludzi?

Dalej twierdzisz wtedy, że religijność musi mieć grunt ala' legendy?

Więcej drzewa do ognia wrzucę i napiszę, że skłonność nie tyle do Boga co do tej swoistej miłości Bożej u chrześcijan jest ściśle połączona z anamnezą. 

Nadal twoje zdanie pozostaje na pułapie o snuciu opowieści? Tutaj już masz praktykę, nie teorię. Nikt na tym forum nie wypowiedział się ani razu na ten temat. Nie mówiąc już o sięgnięciu po teksty o anamnezie. Ludzie na tym fajnym forum zauważyłem, debatują o chrześcijaństwie, religiach w ogóle, przeczą jedni drugim, ale tak naprawdę po wiedzę ciężko się im sięga, jakby ich ręce były za krótkie by dosięgnąć tej półki w bibliotece i drabiny też brak. Olewając anamnezę będziecie się kręcić wokół tego tematu bez jakichś spektakularnych rezultatów, piszę wam to od serca, nie z pychy czy innych takich rzeczy.

Dopóki nie wybijesz się poza tą swoistą otoczkę, nie zburzysz muru preferowań, dopóty będzie wiele ważnych półek do których nigdy nie będziesz mógł sięgać.
Odpowiedz
Legend
Cytat:A co jeśli ja stworzę religię opartą na anamnezie pojawiającej się mimo woli u ludzi?

Stwórz to pogadamy :]

Niestety cala twoja wypowiedź nie ma żadnego pokrycia w argumentach, więc ciężko się nawet odnieść.

Platon
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości