Ankieta: Czy twoim zdaniem wolna wola istnieje?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Tak
28.57%
2 28.57%
Nie
57.14%
4 57.14%
Nie wiem
14.29%
1 14.29%
Razem 7 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolna wola
Każdy z nas posiada własną wolę, lecz czy tak naprawdę jest wolna, nieograniczona ?
Wydaje mi się że nasza wola to przede wszystkim możliwość dokonywania wolnego wyboru, oczywiście
pomiędzy tym co "postawione" przed nami.
Marzenia (chyba każdy z nas przynajmniej raz tego doświadczył Uśmiech ) to właśnie
one uświadamiają nas że nasza wola posiada ograniczenia, tym samym wolną być nie może.
Odpowiedz
Pelikan, ale jeśli tak, to decydowanie o przyszłości, też jest decydowanie przed samoświadomym decydowaniem ;d
Chyba, że jeszcze inaczej to widzisz ...
Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia.

Platon
Odpowiedz
Lampart napisał(a): Pelikan, ale jeśli tak, to decydowanie o przyszłości, też jest decydowanie przed samoświadomym decydowaniem ;d

No właśnie nie wiem, jak to sobie wytłumaczyć, ale czuję, że to decydowanie o przyszłości jednak nie jest całkowicie zdeterminowane. Tylko jakim cudem, zielonego pojecia nie mam.
Mężczyzna pozostaje zazwyczaj bardzo długo pod wrażeniem, jakie zrobił na kobiecie.
- Julian Tuwim
Odpowiedz
towarzyski.pelikan napisał(a): Zanim do naszej świadomości dotrze decyzja, nasz mózg już ją za nas podjął.
Zaczęłaś brać leki? Zdezorientowany Pomijając, że ani mózg, ani cegła decyzji nie podejmują: byłoby fajnie, gdyby coś takiego chociaż faktycznie wynikało z badań. Ale nie wynika. https://youtu.be/GB5TNrtu9Pk?t=500
Odpowiedz
towarzyski.pelikan napisał(a):
Lampart napisał(a): Pelikan, ale jeśli tak, to decydowanie o przyszłości, też jest decydowanie przed samoświadomym decydowaniem ;d

No właśnie nie wiem, jak to sobie wytłumaczyć, ale czuję, że to decydowanie o przyszłości jednak nie jest całkowicie zdeterminowane. Tylko jakim cudem, zielonego pojecia nie mam.

Proste organizmy mają stosunkowo mało sposobów reakcji na sytuację.
Człowiek ma bardzo szeroki wachlarz reakcji i zdolności podejmowania zachowań wobec różnych sytuacji.
Dodatkowy czas zwiększa w stopniu geometrycznym ten wachlarz. Ale to nie wszystko, bo przykładowo dzisiaj wiele rzeczy mi odpada, nie zdążę na koncert, który zaczyna się za 5 minut, bo bezmyślnie podążałem za impulsami i roztargnionym strumieniem myśli od samego rana, nie podejmując świadomych wyborów czynności czy sposobów spędzenia dnia, z szerokiego spektrum możliwych (choćby teoretycznie). Jednak wczoraj czy tydzień temu, gdybym usiadł i rozpatrzył bardzo dużo różnych możliwości i wybrał, którąś z nich, to pomimo, że ta czynność też by była zdeterminowana, to dałaby ona wybór (zdeterminowany) z szerszego zakresu możliwości spędzenia dnia niż, wybór podyktowany bezładnym nawykowym działaniem i myśleniem.
Nie tylko miałbym czas przygotować się na różne opcje (tym samym więcej opcji), ale też więcej tych opcji do wyboru poprzez samo zwrócenie na nie uwagi. Dlatego przyszłość i organizowanie sobie czasu, faktycznie daje wiecej wolności. Można też powiedzieć, że paradoksalnie pewna forma samodyscypliny daje większą wolność.

Stoik, tylko, że oprócz eksperymentu Libeta, są eksperymenty gdzie np. człowiek ma do wyboru ileś obrazków, a badacze obrazujący pracę jego mózgu wiedzą przed nim, o ileś sekund, który obrazek wybierze.
Eksperyment Libeta jest bardzo stary i faktycznie niewiele dowodzi.
Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia.

Platon
Odpowiedz
Tak. Wszystko co istnieje to ekspresja/przejaw/obraz wolnej woli.
Obserwowalny determinizm to tylko przybliżona obserwacja działania tejże wolnej woli.
Why so serious?
Odpowiedz
Why so serious?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości