Ankieta: Czy wg Ciebie całun jest autentyczny?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
TAK
13.59%
14 13.59%
NIE
86.41%
89 86.41%
Razem 103 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Całun turyński
Co powiecie na temat całunu? Czy to naprawde świadek wydarzeń śmierci Jezusa z Nazaretu czy może dzieło renesansowego artysty?
Odpowiedz
Autentyczność całunu niczego nie dowodzi.
Odpowiedz
Nie wierzę w autentyczność całunu. Nie zagłębiałem się co prawda w ten temat, ale badanie izotopem węgla C-14 wykazało, że płótno jest znacznie młodsze niż zakładano. Oczywiście takie badanie jest kontrowersyjne, bo płótno mogło być np. naprawiane. Właściciel tego artefaktu nie chce jednak pozwolić naukowcom na dalsze badania. Jak dla mnie, to po prostu średniowieczny hoax, chociaż muszę przyznać: świetnie zrobiony, no i narosło wokół niego wiele mitów i legend.
Odpowiedz
Zależy jeszcze kto badał ten całun Duży uśmiech
[Obrazek: userbar2kk.gif]
Chuck Norris nie potrzebuje szafy aby wejść do Narnii
Odpowiedz
Idiotyczna ankieta: Czy całun jest autentyczny? No chyba jest - skoro jest. Krzesło, na ktorym siedzę też jest autentyczne.
To beer or not to beer? That's a question.
Odpowiedz
Co się czepiasz Uśmiech przecież każdy wie o co chodzi.
[Obrazek: userbar2kk.gif]
Chuck Norris nie potrzebuje szafy aby wejść do Narnii
Odpowiedz
Proponuje lekture pracy prof Zbigniewa Blani - Bolnara. Kiedys byla na osobnej stronie, nie wiem czy jeszcze jest. Na pewno jest na Legabie.
Czy w drodze wyjątku można użyć do chrztu wrzątku?

Jesteś niewierzący? Wypisz się z kościoła - http://www.apostazja.info
Odpowiedz
Xenotym napisał(a):Idiotyczna ankieta: Czy całun jest autentyczny? No chyba jest - skoro jest. Krzesło, na ktorym siedzę też jest autentyczne.
Pytanie jest krótkie, każdy wie o co chodzi, po co miałem jakieś wywody filozoficzne pisać. Uśmiech
Odpowiedz
Co ciekawe, podobno są jakieś nowe badania, które potwierdzają, iż całun może mieć tysiąc lat. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?
Odpowiedz
Oglądałem dłuuugi film na discovery na ten temat. Faktycznie badanie rozpadu(węgla) , wykazało że całun pochodzi ze średniowiecza. Naukowcy jednakże wykazali jak takie całuny mogły powstawać. Np: Po smierci, organizm wydziela pot, zbierają siębakterie, oraz inne chemikalia, które mogą tworzyć "zdjęcie" na płótnie , którym owinięte są zwłoki. Jeden naukowiec posmarował się takim roztworem, kazał sięowinąć płótnem, i stworzył idealną kopię całunuUśmiech
Odpowiedz
Al-Rahim napisał(a):Oglądałem dłuuugi film na discovery na ten temat. Faktycznie badanie rozpadu(węgla) , wykazało że całun pochodzi ze średniowiecza.

Nieaktualne. Odkrywca metody interpretacji testów radiowęglowych Robert Stuckentarh stwierdził, że w przypadku starożytnych tkanin metoda ta jest nieprzydatna, czy wręcz szkodliwa (ilustrował to przykładem mumii z Menchesteru, przy której datowanie pomyliło sie o ....tysiąc lat). Więc wracamy do punktu wyjścia. Na badania mogą wpłynąć także inne czynniki np. ciepło generowane przez pożary, które zdażały się w miejscach, gdzie całun przechowywano.

Al-Rahim napisał(a):Naukowcy jednakże wykazali jak takie całuny mogły powstawać.

No, ale przyznasz, że to w żaden sposób nie obala wierzeń ludzi twierdzących, że całun jest autentyczny. :]

Alternatywa na zakończenie:
Niejaki profesor Fanti twierdzi, że obraz na płótnie mógł powstać "jeśli ciało przechowywane w grocie ze skał kwarcowych podatnych na trzęsienie ziemi znajduje się w polu elektrycznym przy jednoczesnej jonizacji atmosfery, która może wyzwolić radioaktywny gaz rad".

I voila, wszystko jasne. Jakie to proste....... Język
Odpowiedz
Moja historyczka a jednocześnie wychowawczyni, głęboko wierząca, cały czas mówi, że najnowsze badania udowadniją, iż jest to prawdziwe płótno, w którym lezał Jezus. Doszła nawet do twierdzenia, iz 'nauka potwierdza prawdziwość religii a nie odwrotnie'. Nie ma to jak szkoła.
Imagine
there's no heaven,
It's easy if you try
Odpowiedz
heh a ja na Discovery oglądalem jakis program o tym całunie i tam mówili ze ktoś zlecił go wytworzyc Leonardowi Da Vinciemu i pokazywali ze twarze są nawet podobne Duży uśmiech

Odpowiedz
qrnick napisał(a):Nieaktualne. Odkrywca metody interpretacji testów radiowęglowych Robert Stuckentarh stwierdził, że w przypadku starożytnych tkanin metoda ta jest nieprzydatna, czy wręcz szkodliwa (ilustrował to przykładem mumii z Menchesteru, przy której datowanie pomyliło sie o ....tysiąc lat)

Stwierdził. W 1970 roku. Duży uśmiech Od tego czasu sporo się zmieniło, również w datowaniu C14. Obecnie bada się tkaniny, równiez na bazie zaledwie kilku nitek

http://www.radiocarbon.pl/radhome_pol.htm

Z resztą nawet w czasach kiedy właściciele całunu w porywie niewyobrażalnej odwagi pozwolili na badanie C14 (1986 rok) przykładów mylnych datowań było zaledwie kilka na tysiące wówczas przeprowadzanych. I kiedy okazało się że wyniki były niezgodne z zamówieniem Duży uśmiech , to od tego czasu żaden świętokradca do tkaniny dopuszczony nie został.

Cytat:Na badania mogą wpłynąć także inne czynniki np. ciepło generowane przez pożary, które zdażały się w miejscach, gdzie całun przechowywano.

A w jaki sposób łaskawco? W jaki sposób pożar miałby wyselekcjonować stosunek C14 do zwykłego C12 ? W każdym opisie cąłunu powtarza się ta mantra - pożar odmłodził. Tylko nikt nie pisze JAK Duży uśmiech

Cytat:
Al-Rahim napisał(a):Naukowcy jednakże wykazali jak takie całuny mogły powstawać.

No, ale przyznasz, że to w żaden sposób nie obala wierzeń ludzi twierdzących, że całun jest autentyczny. :]

Są ludzie którzy wierzą że portret MB Częstochowskiej jest "autentyczny" (tzn rzeczywiście przedstawia Maryję). Ale jednak nie jest to prawda.

Cytat:I voila, wszystko jasne. Jakie to proste....... Język

Wytworzenie całunu jest proste jak budowa cepa. Opisywał to już Blania -Bolnar, a wykonał równiez niżej podpisany. Uśmiech Bierze się płaskorzeźbę (ja wziąłem medalion wybity z okazji 100 lecia ciechanowskiej straży pożarnej), kładzie się na niej tkaninę, polewa wodą i ...prasuje (czy raczej przypala żelazkiem) Efekt gwarantowany, wszystkie efekty "oryginalnego" całunu (pseudo 3d, podwójne odbicie na rewersie i awersie, etc...) odtworzone. Nic, co przekraczałoby granice możliwości zdolnego XIII-XIV wiecznego rzemieślnika.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
Co wam moge powiedziec na ten temat,moj nauczyciel chemi bardzo sie tym interesował i pewnego dnia mi powiedział ze tego sie udowodnic nie da i ze w to watpi ale kto chce w boga wierzyc i tak bedzie bo to wiara a kto nie chce ten nie bedzie!
Odpowiedz
Czy autentyczność piramid egipskich sprzed tysięcy lat dowodzi istnienia pozaziemskich cywilizacji - bo człowiek nie mógłby czegoś takiego zbudować? A może piramidy budował Jezus i ferajna?
Odpowiedz
Autentyczność całunu nie dowodzi, że Jezus zmartwychwstał. Mozliwe, że umarł i się odbiłoUśmiech Sam w to nie wierzę, ale coś tam NASA marudzi, że to mozliwe. Czyżby chcieli pozyskać sobie ludzi wierzących? Jeśli tak to w jakim celu?
Imagine
there's no heaven,
It's easy if you try
Odpowiedz
Faktycznie całun może być autentyczny. I może faktycznie był nim owinięty Jeszua. Co w żadnym wypadku nie jest dowodem na czyjąkolwiek bnoskość, zmartwychstanie itd.
Odpowiedz
Alez tu o boskosc nie chodzi tylko o nowych fanatykow
Odpowiedz
kaktus napisał(a):Alez tu o boskosc nie chodzi tylko o nowych fanatykow
Jakich fanatyków? Nawet gdyby to było odbite ciało Jezusa to nieznaczy, że był bogiem. Przecież to zaden dowód.
Imagine
there's no heaven,
It's easy if you try
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości