Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy prawa człowieka to obiekt wiary?
Lampart napisał(a): Oczywiście, że prawa człowieka są wykorzystywane w grach politycznych. Nie wiem czy o tym wspomina ten gościu, ale łamanie praw człowieka często jest pretekstem do jakichś ingerencji w politykę czyjegos państwa.
taką taktykę stosuje USA np. w przypadku Wenezueli. Ale czy to jest powód żeby się ich pozbywać, tych praw?
Nie od dziś coś dobrego jest wykorzystywane do brudnej gry.

O tym też wspomina, ale on jest krytykiem substancjalnym praw człowieka, sprzeciwia się tej idei jako takiej. Postrzega "prawa człowieka" jako pojęcie puste, zmienne, relatywne, pod które można podpiąć wszystko i zwraca uwage na to, ze nie ma żadnego organu uprawnionego do zdefiniowania praw człowieka. Sam jest zwolennikiem prawa naturalnego w rozumieniu nauczania Kościoła katolickiego.

Np. wspomina o tym, że inicjatorzy idei praw człowieka wskazywali prawo własności prywatnej (prawa liberalne) jako to nadrzędne prawo, a dzisiaj to prawo ma coraz mniejsze znaczenie, zostaje wyparte przez prawo do godnego życia (prawa socjalne), oba pozostają ze sobą w konflikcie. Nakładanie na mnie podatków, żeby dawać socjal innym osobom łamie prawo własności, a z kolei brak wsparcia socjalnego dla tych co nic nie mają łamie ich prawo do godnego życia.
Prawa liberalne zostały nadane po to by ugruntować własność prywatną, a socjalne po to, by uzasadnić opodatkowanie tej własności. Cała idea jest podporządkowana celom politycznym.
Mężczyzna pozostaje zazwyczaj bardzo długo pod wrażeniem, jakie zrobił na kobiecie.
- Julian Tuwim
Odpowiedz
To znaczy jak mam być szczery to za dużo tych praw.
Powinna być jakaś uproszczona forma.
Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia.

Platon
Odpowiedz
Lampart napisał(a): To znaczy jak mam być szczery to za dużo tych praw.
Powinna być jakaś uproszczona forma.

Których byś chciał się zrzec?
Mężczyzna pozostaje zazwyczaj bardzo długo pod wrażeniem, jakie zrobił na kobiecie.
- Julian Tuwim
Odpowiedz
Pelikan, nie tyle zrzec, po prostu myślę, że jest zbyt duży galimatias, niektóre prawa się wykluczają niektóre zawierają się w innych bardziej ogólnie ujętych.
Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia.

Platon
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości