Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaćmienie (i inne niebieskie wydarzenia)!
Fizyk napisał(a):...A co do zderzenia, to minęły się pewnie o jakieś 800 mln km...
Poważnie!?
A ja myślałem, że się jednak pierdziachną i już szykowałem zapasy w piwnicy.
Uff, co za ulga!
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
15 lipca 2012 roku przed wschodem Słońca, Księżyc będzie w bliskiej koniunkcji z Jowiszem (na mapce poniżej zlane w jeden punkt) a pod nimi bardzo jasna Wenus. To dopiero będzie spektakl Uśmiech

http://imageshack.us/photo/my-images/805...dz400.png/

Nie można też zapomniać o takich datach jak:

03. 10. 2012 nad ranem - Wenus w odległości 0,3 stopnia od Regulusa (najjaśniejsza gwiazda we Lwie)

17. 11. 2012 nad ranem - Wenus w odległości 0,5 stopnia od Saturna

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
Dzisiaj i jutro bliska koniunkcja Jowisza i Księżyca.
Jest zimno ale bezchmurnie - piękny widok.
Oderwijcie się od klawiatury i podziwiajcie.
Odpowiedz
A kawałek w prawo i w dół od Jowisza i Księżyca przez parę godzin po zachodzie Słońca można podziwiać Wenus, która świeci jeszcze jaśniej niż Jowisz.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Właśnie się zastanawiałem co to za żarówa świeci bardziej na prawo od romansujących Jowisza i Księżyca.
Dzięki
Odpowiedz
W pewnym sensie pogoda jest teraz idealna do obserwacji astronomicznych gołym okiem. Zachmurzenie 0% przez wiele dni. To nie zdarza się często.

EH
Odpowiedz
W końcu mrozy przyszły i atmosfera się oczyściła. Uśmiech

Fizyk napisał(a):Najbliżej siebie na niebie w ostatnim czasie były 2 stycznia ok. 22:00, od tamtej pory się oddalają. A co do zderzenia, to minęły się pewnie o jakieś 800 mln km Oczko

Polecam do sprawdzania takich rzeczy program Celestia (bezpłatny).

A ja Stellarium.

Ładnie było widać to zbliżenie.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Skywalker, jesteś astronomem amatorem? Ja tak. Mam reflektor 150/750(o ile wiesz o co chodzi). Mam 12 lat, ale możemy porozmawiać o astronomii, bo z tego co wiem to dysponuję sporą wiedzą na ten temat. Chciałbym poprawić przedmówców. TU NIC SIĘ NIE ZDERZY! Jowisz krąży po orbicie około słonecznej o wiele dalej od Ziemii, a księżyc krąży w okół Ziemii. Księżyc nie zderzy się z Jowiszem, ponieważ się oddala i według wyliczeń Jowisz przechwyci go na swoją orbitę. Chociaż ja myślę, że zderzy się z jakąś asteroidą w pasie asteroid.
Odpowiedz
Filip napisał(a):Skywalker, jesteś astronomem amatorem? Ja tak. Mam reflektor 150/750(o ile wiesz o co chodzi). Mam 12 lat, ale możemy porozmawiać o astronomii, bo z tego co wiem to dysponuję sporą wiedzą na ten temat. Chciałbym poprawić przedmówców. TU NIC SIĘ NIE ZDERZY! Jowisz krąży po orbicie około słonecznej o wiele dalej od Ziemii, a księżyc krąży w okół Ziemii. Księżyc nie zderzy się z Jowiszem, ponieważ się oddala i według wyliczeń Jowisz przechwyci go na swoją orbitę. Chociaż ja myślę, że zderzy się z jakąś asteroidą w pasie asteroid.

Jeżeli twój teleskop to niemiecki Optus to mamy identyczne bo mam te same parametry. Jeśli chodzi o koniunkcje to zapewniam cię że nasi przedmówcy wiedzą doskonale że nasz Księżyc nie zderzy się z Jowiszem a ty musisz podejść z dystansem do niektórych postów. Co do samego Księżyca to bardziej prawdopodobne jest że w dalekiej przyszłości osiągnie on po prostu heliocentryczną orbitę pozostającą w pewnym rezonansie z Ziemią. Przechwycenie przez Jowisza nie wydaje się w ogóle możliwe.

EH
Odpowiedz
Tylko czy ucieczka Księżyca nastąpi prędzej niż wybuch Słońca?
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Żarłak napisał(a):Tylko czy ucieczka Księżyca nastąpi prędzej niż wybuch Słońca?

Nie udało mi się znaleźć informacji na ten temat ale mogę cie jedynie uspokoić że Słońce nie bedzie nigdy eksplodować. Jedynie będzie ewoluować w czerwonego olbrzyma i powoli odrzucać swoją zewnętrzną otoczkę która odsłoni jądro - białego karła.

EH
Odpowiedz
O ile mi wiadomo, Księżyc nigdy nie ucieknie. Jego ucieczka skończy się, gdy okres obrotu Ziemi wokół własnej osi będzie taki sam, jak okres orbitalny Księżyca. Liczyliśmy kiedyś na zajęciach jaka to byłaby odległość i wyszło, jeśli dobrze pamiętam, coś koło 450000 km. Znalazłem stronę, na której jest trochę więcej na ten temat (ang.): http://www.aerospaceweb.org/question/ast...0262.shtml
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Zawsze mi się wydawało, że kiedy zostanie przekroczony pewien punkt podczas powiększania się Słonka, to w końcu eksploduje. Źle to rozumiałem.

To ciekawe z tym wydłużeniem się obiegu Księżyca.
.
Odpowiedz
Skywalker/Filip - i co się wam udało ciekawego wypatrzeć przez taki sprzęt ?
Bo mnie się tylko udało zobaczyć księżyce Jowisza przez ruską lornetkę (pow. x20) czyli na razie osiągnąłem poziom Galileusza (to i tak nieźle).
Odpowiedz
Żarłak napisał(a):Zawsze mi się wydawało, że kiedy zostanie przekroczony pewien punkt podczas powiększania się Słonka, to w końcu eksploduje. Źle to rozumiałem.

Zgadza się ale to dotyczy gwiazd dużo cięższych od Słońca.

Sofeicz

Wbrew pozorom widać dość sporo. Fazy Merkurego, Wenus i mnóstwo szczegółów na powierzchni Księżyca. Używałem tego teleskopu do pomiaru wysokości gór na Księżycu za pomocą pomiarów długości rzucanych przez nich cieni. Między innymi ta praca pomogła mi się dostać do finału Olimpiady Astronomicznej w 2006 roku. Ciekawie widać komety, widać też wiele planetoid. Czapy polarne na Marsie a bardzo rzadko i nawet ciemniejsze obszary. Pasy chmur na Jowiszu, księżyce galileuszowe, pierścienie Saturna, Tytana, Urana (jako tarczkę), Neptuna (jako punkt). Widać też prawie wszystkie galaktyki, mgławice i gromady gwiazd z katalogu Messiera.

Jest jednak i tak niewystarczający sprzęt dla bardziej zaawansowanych astronomów amatorów. Jest stary, za mała średnica obiektywu, przeklęty montaż horyzontalny i brak możliwości wykonywania zdjęć. Pewnego dnia zainwestuje w coś naprawdę porządnego Uśmiech

EH
Odpowiedz
I tak Wam zazdroszczę.
Ja mieszkam w centrum miasta i niestety straszne są tutaj "zanieczyszczenia świetlne".
Już od dobrych kilku lat nie widziałem np. Drogi Mlecznej.
U mnie najlepszy teleskop nie pomoże.
Swego czasu brałem udział w projekcie GalaxyZoo.
Udało mi się sklasyfikować ponad 5000 galaktyk.
Super zabawa.
Odpowiedz
Dzisiaj Mars będzie w opozycji, co oznacza, że będzie najjaśniejszy i najbliżej Ziemi w ciągu ok. 2 lat. Jasne, pomarańczowe coś wschodzące tuż po zachodzie Słońca to właśnie on Oczko

Przy okazji, znalazłem właśnie świetną stronę: http://astrojawil.astro-zone.pl/zjawiska...ajawil.php - już trafiła do moich zakładek Oczko
Odpowiedz
Fizyk napisał(a):Przy okazji, znalazłem właśnie świetną stronę: http://astrojawil.astro-zone.pl/zjawiska...ajawil.php - już trafiła do moich zakładek Oczko

No w końcu mam najważniejsze zakrycia i odkrycia gwiazd w jednym miejscu Uśmiech

EH
Odpowiedz
Dzisiaj wieczorem prawdopodobnie będzie można zobaczyć zorzę polarną:
http://technologie.gazeta.pl/internet/10...zorem.html
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)

Odpowiedz
Rojza Genendel napisał(a):Dzisiaj wieczorem prawdopodobnie będzie można zobaczyć zorzę polarną:
http://technologie.gazeta.pl/internet/10...zorem.html

Zgadza się. Przeszkodą może być jedynie pogoda, jasny Księżyc który właśnie jest w pełni lub zbyt słaba skala zjawiska.

Na wszelki wypadek polecam odświeżaną na bieżąco mapkę gdzie czerwona linia oznacza zasięg widoczności:

http://helios.swpc.noaa.gov/ovation/Europe.html

EH
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości