Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szczepienia- odpowiedzialność za dzieci i szczenięta
Zaciekawiła mnie ostatnio kwestia obowiązkowych szczepień. Jakoś skojarzyło mi się to z poruszanym wcześniej tematem ingerencji państwa w nasze życie prywatne. Ale po kolei...
Szczepienie szczeniąt przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe. Dowodu szczepienia od właściciela psa może domagać się policjant, strażnik miejski, a nawet konduktor w pociągu.
Co więcej:
Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny (art. 85 ust. 1, par. 8).

W przypadku dzieci nie ma oczywiście mowy o właścicielu, a o opiekunie. Istnieje również lista szczepień obowiązkowych, chroniących przed: gruźlicą, wirusowym zapaleniu wątroby typu B, błonicą, tężcem, krztuścem, polio, odrą, świnką, różyczką oraz Haemophilus influenzae typu b.
Co ciekawe, jeśli rodzice nie dopilnują szczepienia lub do niego nie dopuszczą, nie grożą im żadne konsekwencje. Karze podlega jedynie pracownik służby zdrowia który nie powiadomił pacjenta lub jego opiekuna o konieczności wykonania szczepienia.

Czy waszym zdaniem jest to słuszne, ażeby rodzice mogli decydować o szczepieniach? Dlaczego nie mogą decydować o nich właściciele psów?
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)

Odpowiedz
Porównujesz dziecko do psa? Pies to pies, nie wiesz czy Cię ugryzie, czy nie.

Moim zdaniem rodzice powinni mieć prawo decydować o szczepieniach, przynajmniej z jednego względu- państwo nie powinno ingerować w takie sprawy, to sprawa prywatna.

I chodzi mi w tym wypadku tylko o to. Dawanie państwu możliwość decydowania za rodziców o szczepieniach, które nie są stuprocentowo oczywistym zabezpieczeniem mającym skutki uboczne, nie jest dobrym pomysłem i może wywołać reakcję łańcuchową podobnych decyzji.
Get into the car
We'll be the passengers
We'll ride through the city tonight
We'll see the city's ripped backside
We'll see the bright and hollow sky
We'll see the stars that shine so bright
Stars made for us tonight!
Odpowiedz
The Phillrond napisał(a):Porównujesz dziecko do psa?
Tak, bo z tego co napisałam wynika wprost że państwo w tej kwestii bardziej dba o szczenięta niż o dzieci.
Nie wiem, czy istotnie gorszy jest martwy pies niż dziecko z porażeniem po polio.
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)

Odpowiedz
Dziecku lub jego rodzicom nie grożą żadne konsekwencje za nie przyjście na szczepienie?

to już mnie nic w tym roku chyba nie zaciągnie do poradni na szczepienie :X

a tak poważnie to zgadzam się z Phillem. szczepienia nie powinny być obowiązkowe. a szczepienie psów de facto nie jest obowiązkowe z racji bezpieczeństwa psa tylko obywateli.

Hastur napisał(a):[...] są to tak samo wirtualne "straty" jak pieniądze, które skarb państwa "traci" na niezapłaconych podatkach; [...] Dodatkowym absurdem w tym przypadku jest fakt, że rzekomo "ukradzione" pieniądze zostają w kieszeni... ich pierwotnego posiadacza :o Co nieuchronnie prowadzi do konkluzji, iż człowiek może okraść państwo z własnych pieniędzy :lol2:

Odpowiedz
Rojza - ależ za nieszczepienie się jak najbardziej można być ukaranym i to całkiem poważnie.

Cytat:
Art. 165.
§ 1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach:
1)powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2.Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3.Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4.Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Cytat:
Art. 160.
§1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.
§ 5. ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Phil:

Cytat:
Moim zdaniem rodzice powinni mieć prawo decydować o szczepieniach, przynajmniej z jednego względu- państwo nie powinno ingerować w takie sprawy, to sprawa prywatna.

Ależ mylisz się całkowicie - to nie jest w żadnym wypadku sprawa prywatna. To są choroby zakaźne, które się szybko rozprzestrzeniają i mogą spowodować śmierć lub poważny uszczerbek na zdrowiu. Tu nie chodzi tylko o Twoje dziecko - tu chodzi o narażenie wszystkich w jego otoczeniu na poważną utratę zdrowia.
nil melius est quam cum ratione tacere

nil mirari, nil indignari, sed intellegere
Odpowiedz
Sag, a jak to się bezpośrednio ma do szczepień? To kwestia interpretacji prawa.

Hastur napisał(a):[...] są to tak samo wirtualne "straty" jak pieniądze, które skarb państwa "traci" na niezapłaconych podatkach; [...] Dodatkowym absurdem w tym przypadku jest fakt, że rzekomo "ukradzione" pieniądze zostają w kieszeni... ich pierwotnego posiadacza :o Co nieuchronnie prowadzi do konkluzji, iż człowiek może okraść państwo z własnych pieniędzy :lol2:

Odpowiedz
Zaniechanie szczepień powoduje zagrożenie epidemiologiczne - to chyba dosyć oczywiste i nie trzeba być prawnikiem ani lekarzem, żeby pojąć taką oczywistość.

Odpowiedz
Sagittarius napisał(a):Rojza - ależ za nieszczepienie się jak najbardziej można być ukaranym i to całkiem poważnie.
Od stycznia 2009r. obowiązują zmiany w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Co więcej- o czym można znaleźć informacje na różnych forach dla rodziców- obowiązkowej szczepionki bardzo łatwo jest uniknąć.
Przeraża mnie to, zważywszy na podwójne zagrożenie epidemiologiczne w Polsce w obecnych czasach. Jednym z tych zagrożeń jest gruźlica.
(Jędrzej Śniadecki)

Odpowiedz
Dziś nie będzie obowiązkowych szczepień, a jutro nie będzie trzeba wzywać lekarza do dziecka.

Odpowiedz
Cytat:
Co więcej- o czym można znaleźć informacje na różnych forach dla rodziców- obowiązkowej szczepionki bardzo łatwo jest uniknąć.

W jaki sposób?

Cytat:
Od stycznia 2009r. obowiązują zmiany w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Przejrzałem pobieżnie tę ustawę przed chwilą - co w niej sie zmieniło w stosunku do poprzedniej wersji w kwestii odpowiedzialności?

Cytat:Przeraża mnie to, zważywszy na podwójne zagrożenie epidemiologiczne w Polsce w obecnych czasach. Jednym z tych zagrożeń jest gruźlica.

Teraz gruźlica jest już z pewnością mniejszym zagrożeniem niż kiedyś, troche ją przystopowaliśmy.

Odpowiedz
Bo wszystkie szczepienia są szczepieniami przeciwko chorobom zaraźliwym.. :roll:
więc to nie jest taka oczywista oczywistość.

ale ja jestem do szczepień nastawiona negatywnie czysto prywatnie - boję się wszelkich zastrzyków i nie wiem czy mnie ktoś w tym roku zmusi do pójścia na szczepienie...
patrząc bardziej globalnie szczepienia przeciw najgroźniejszym zaraźliwym chorobom powinny być obowiązkowe.

(ale i tak się będę bać)

Odpowiedz
Cytat:Bo wszystkie szczepienia są szczepieniami przeciwko chorobom zaraźliwym.. :roll:
W takim razie które z tych chorób nie są zakaźne?
Cytat: § 1.
Ustala się następujące obowiązkowe szczepienia ochronne:
1) przeciw błonicy:
a) dzieci i młodzieży od 7 tygodnia życia do ukończenia 19 roku życia,
b) osób ze stycznością z chorymi na błonicę;

2) przeciw krztuścowi dzieci od 7 tygodnia życia do ukończenia 7 roku życia;

3) przeciw tężcowi:
a) dzieci i młodzieży od 7 tygodnia życia do ukończenia 19 roku życia,
b) osób zranionych, narażonych na zakażenie;

4) przeciw nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis) dzieci i młodzieży od tygodnia życia do ukończenia 19 roku życia;

5) przeciw odrze dzieci i młodzieży od 13 miesiąca życia do ukończenia 19 roku życia;

6) przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B:
a) dzieci i młodzieży od dnia urodzenia do ukończenia 15 roku życia,
b) uczniów szkół medycznych,
c) studentów wyższych szkół medycznych,
d) osób wykonujących zawód medyczny narażonych na zakażenie HBV,
e) osób z otoczenia chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu B i nosicieli HBV,
f) innych osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie,

7) przeciw gruźlicy dzieci i młodzieży od dnia urodzenia do ukończenia 19 roku życia;

8) przeciw wściekliźnie osób pokąsanych lub oślinionych przez zwierzęta podejrzane o wściekliznę;

9) przeciw różyczce dziewcząt od 13 roku życia do ukończenia 19 roku życia;

10) przeciw śwince dzieci i młodzieży od 13 miesiąca życia do ukończenia 19 roku życia.

Odpowiedz
tężec. ;]
tężec nie przenosi się z człowieka na człowieka.

chyba że mam złe informacje..

Odpowiedz
Wywołany przez czynnik zakaźny, ale nie jest zaraźliwy, to inne pojęcia. W dodatku choroba o wysokiej śmiertelności.

Odpowiedz
Użyłam słowa zaraźliwy wcześniej.

Okej, nie mówię że szczepienia przeciw tężcowi są zbędne - tylko tu się rozbija argument o zagrożeniu epidemiologicznym.

Odpowiedz
Sagittarius napisał(a):W jaki sposób?
Wystarczy że nie wyrażą zgody na szczepienie. Na przykład ze względów religijnych..
Gdyż art. 192 KK stanowi że:
"§ 1. Kto wykonuje zabieg leczniczy bez zgody pacjenta, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."
(Jędrzej Śniadecki)

Odpowiedz
Swoją drogą, głupie jest to że wciąż dzieciaki narażane są na ból - mimo że są zdrowe - a wątpię żeby nie dało się szczepić w bezbolesny sposób...

Odpowiedz
Mojwa napisał(a):Swoją drogą, głupie jest to że wciąż dzieciaki narażane są na ból - mimo że są zdrowe - a wątpię żeby nie dało się szczepić w bezbolesny sposób...

Bez przesady już z tym bólem. Nieraz jeszcze w swoim życiu go doświadczą ,a już napewno doświadczyłyby większy chorując na którąkolwiek z tych chorób.
"Łatwo jest mówić o Polsce trudniej dla niej pracować jeszcze trudniej umierać a najtrudniej cierpieć"
NN
Odpowiedz
Rojza Genendel napisał(a):Wystarczy że nie wyrażą zgody na szczepienie. Na przykład ze względów religijnych..
Gdyż art. 192 KK stanowi że:
"§ 1. Kto wykonuje zabieg leczniczy bez zgody pacjenta, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

Nie jestem pewien czy pacjent może się nie zgodzić na szczepienia obowiązkowe. Musiałbym się dopytać, ale wydaje mi się, że w jakiś sposób jest do tego w takich przypadkach przymuszany.

Odpowiedz
Ja pozostawiam tę dyskusję, gdyż ja się jak jasna cholera boję zastrzyków wszelkich i sama wizja pójścia na szczepienia napawa mnie lękiem więc nie patrzę obiektywnie. ;-)

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości