Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego komunizm zły?
Cytat:Dlaczego komunizm jest zły wystarczy chodźby spojrzeć na Kubę gdzie wszyscy i wszystko wielbi swego dyktatora a sprzeciw czy krytyka jest surowo karana.

I dlatego to nie jest komunizm.

Cytat:chodziło mi o równość wobec prawa

Równość to jest nawet dzisiaj, oficjalnie przynajmniej. A jak jest w praktyce, to już nas nie interesuje.

Cytat:utopia to dla mnie cos trudnego do urzeczywistnienia a komunizm w jakiejś tam formie istniał przecież.

Ano istniał, i jego niedoskonałość odpowiadała stopniu niedoskonałości człowieka.

Cytat:Czyli w zdecydowanej większości banda nierobów. Zresztą przemiany, aby były skuteczne, powinny być bardziej radykalne.

Waż słowa chłopie, banda nierobów takich jak Wałęsa tylko zyskała. Wiesz kto stracił na przemianach? Powiem Ci- to byli robotnicy którzy przez całe życie ciężko zapieprzali, a potem pozwolono na terapie szokową, aby skurwiele za marne grosze wykupili to na co HAROWAŁO całe pokolenie.

Bardziej radykalne przemiany- to da się jeszcze radykalniej?

Tak dla osłody do dyskusji:]
http://www.sobczak.art.pl/?content=galle...&picture=1
Odpowiedz
bifrost napisał(a):O to samo zdaje się kłóciłam się swego czasu z Katarzyną... To forum dla wszystkich i akurat to, że Avx ma lat 15, a Ty... hm, właściwie to ile? Chyba trochę więcej? W każdym razie wiek w takiej dyskusji nie powinien odgrywać znaczenia.

nie chodzi o wiek,chodziło o jego ton :wink:

bifrost napisał(a):Koleś napisał:
czyli oportuniści,lizusy,materialiści,modelowe szczury rynkowe to nowe wzorce osobowościowe

Co ma oportunizm tudzież lizusostwo do indywidualizmu - nie za bardzo rozumiem.

Afał chwalił nawiazywanie kontaktów z ludźmi dla swojego wykalkulowanego interesu

Avx napisał(a):To niemerytoryczna odpowiedź.

idea gospodarki centralnie planowanej trudno uznać za zbrodnie

Avx napisał(a):W pewnym sensie... Ale tylko część wymienionych, ponadto przejaskrawiłeś trochę.

czasami warto dla temperatury dyskusji :wink:

Avx napisał(a):To właśnie leży w ludzkiej naturze, bardzo pięknie to opisałeś

a zatem pytanie -czy warto te skłonności podsycac czy tonować?

Avx napisał(a):Czyli w zdecydowanej większości banda nierobów.

Mała bezczelność

Avx napisał(a):Zresztą przemiany, aby były skuteczne, powinny być bardziej radykalne.

powiedział Lenin w 1917 :wink:

Georafal napisał(a):Czy wiesz że przechodziliśmy z socjalizmu na kapitalizm, a więc była zmiana a jak jest zmiana to jest i skutek.

i można go różnie oceniać
Odpowiedz
Koleś napisał(a):Afał chwalił nawiazywanie kontaktów z ludźmi dla swojego wykalkulowanego interesu
No tak, ale od nawiązywania kontaktów do lizusostwa wcale nie jest tak blisko Oczko
Odpowiedz
Spairatox napisał(a):Komunizm jest dla ludzi. Tyle, że ludzie nie są gotowi i chyba nigdy nie będą na taką ideologie.

Dobrze to ujal -III- Widac zaliczasz sie do tych 80%

Zamilowanie do totalitaryzmu zawsze z czlowieka wyjdzie... "Komunizm jest dla ludzi" Taaa... hamulec ewolucyjnego postepu, narzucony odgornie zamordyzm promujacy nijakosc i niszczacy indywidualizm... cos w sam raz dla ludzi. No ale przynajmniej w komunizmie dzieci nie beda ujarane chodzic bez przerwy Oczko

edit: I rzecz jasna zgadzam sie z Avx Uśmiech
Jak wielki jest upadek ludzkości najlepiej pokazuje fakt, że nie ma już ani jednego ludu czy plemienia u którego fakt narodzin wywoływałby żałobę i lamenty. (Cioran)

Odpowiedz
kaktus napisał(a):każdy człowiek jest człowiekiem nie zalerzenie od
tego czy jest we wiezieniu czy na wolnosci czy madry
czy głupi,bo kazdy jest człowiekiem

Nie zgadzam sie.
Za komuny kazdy podobnie zarabial.
Problem byl w tym ze polowa naprawde ciezko zapier*alala, a druga polowa nie robila nic, a mieli rowne wyplaty (czy sie stoi, czy sie lezy, dwa tysiace sie nalezy).
Teraz jest o tyle lepiej, ze takich odrazu wypieprzaja z pracy. I dobrze, nie sa rowni ludziom ktorzy naprawde staraja sie cos osiagnac.

kaktus napisał(a):więc co złego
było w komuniźmie,procz tego ze te idee przeobraziły
sie w system wyzysku zwykłego człowieka?

Wsyzstko po calosci.

Bo to system totalitarny (zbrodniczy) i antypolski.
Bo ten system mowi ludziom, jak maja zyc, jak maja myslec i nie moga miec wlasnego zdania.
Bo co z tego, ze wszyscy mieli pieniadze i malo kto glodowal, a bezrobocia prawie nie bylo (bylo ale bylo zatajane), kiedy gowno w sklepach bylo - zupelnie NIC.
Bezpieka. Wiem ze to forum dla ateistow, ale w co kto wierzy to jego sprawa i ma do tego prawo. A wtedy bylo troche inaczej.
Bo mimo , ze komuny juz dawno nie ma to nadal zostaly po niej powiklania w postaci dlugow, dziurawych drog itp itd
Wtedy jakbys powiedzial 'ze komunizm jest zly' czy 'do dupy' publicznie, to wpie***l od milicji + wiezienie. Teraz przynajmniej masz taka wolnosc, ze mozesz jezdzic po obecnym systemie do woli (wolnosc slowa).
I jeszce wiele wiele innych rzeczy typu cenzura, kontolowane rozmowy telefoniczne i poczta, godzina policyjna, zakaz noszenia chociazby dlugich wlosow czy ubieranie sie odmiennie od wiekszosci.
I przedewszystkim, dlatego ze wtedy nie bylo Polski, a sowiecka prowincja o nazwie 'Polska'.
Do tego komunizm byl duzo, DUZO gorszy od nazizmu i pochlanal kilkakrotnie wiecej ofiar (np Chiny)
Wiecej mi sie wymieniac nie chce. Ogolnie uwazam, ze komunizm to najwieksze zlo jakie kiedykolwiek moglo spotkac ludzkosc.
Odpowiedz
Cytat:Bo to system totalitarny (zbrodniczy) i antypolski.
Bo ten system mowi ludziom, jak maja zyc, jak maja myslec i nie moga miec wlasnego zdania.
Bo co z tego, ze wszyscy mieli pieniadze i malo kto glodowal, a bezrobocia prawie nie bylo (bylo ale bylo zatajane), kiedy gowno w sklepach bylo - zupelnie NIC.
Bezpieka. Wiem ze to forum dla ateistow, ale w co kto wierzy to jego sprawa i ma do tego prawo. A wtedy bylo troche inaczej.
Bo mimo , ze komuny juz dawno nie ma to nadal zostaly po niej powiklania w postaci dlugow, dziurawych drog itp id
Wtedy jakbys powiedzial 'ze komunizm jest zly' czy 'do dupy' publicznie, to wpie***l od milicji + wiezienie. Teraz przynajmniej masz taka wolnosc, ze mozesz jezdzic po obecnym systemie do woli (wolnosc slowa).
I jeszce wiele wiele innych rzeczy typu cenzura, kontolowane rozmowy telefoniczne i poczta, godzina policyjna, zakaz noszenia chociazby dlugich wlosow czy ubieranie sie odmiennie od wiekszosci.
I przedewszystkim, dlatego ze wtedy nie bylo Polski, a sowiecja prowincja o nazwie 'Polska'.
Do tego komunizj byl duzo, DUZO gorszy od nazizmu i pochlanal kilkakrotnie wiecej ofiar (np Chiny)
Wiecej mi sie wymieniac nie chce. Ogolnie uwazam, ze komunizm to najwieksze zlo jakie kiedykolwiek moglo spotkac ludzkosc.

To do k***y nie był komunizm!!! To była śmieszna mutacja komunizmu! Komunizm to coś czego nigdy nie wprowadzono i przez długi czas nie będzie się dało wprowadzić!
Odpowiedz
Przeciez nie pisalem wylacznie o PRLu.
A np rewolucja przemyslowa w chinach, gdzie zginelo 65 milionow ludzi... to wiecej nawet niz na II wojnie.
Odpowiedz
Cytat:Przeciez nie pisalem wylacznie o PRLu.
A np rewolucja przemyslowa w chinach, gdzie zginelo 65 milionow ludzi... to wiecej nawet niz na II wojnie.

A ja również o tym pisałem. Jaki komunista zabija 65 mln ludzi? Nawet w obfitym w ludzi kraju jak Chiny.

Cytat:Boruta wiec chodzi ci o idee marksizmu??

Chodzi mi o to żeby nie nazywać komunizmem czegoś co komunizmem nie było.
Odpowiedz
Cytat:Boruta wiec chodzi ci o idee marksizmu??

A czy ja mówie coś o idei marksizmu?
Odpowiedz
Panowie ja was zas zapytam tak.. mialo byc o ideologi nie osystemie prawda?? Wiec zanim teraz pojawia sie wypowiedzi komentujace sama idee to powiedzcie mi z jakimi zrodlami na temat ideologi komunistycznej mieliscie doczynienia??
Religia to opium ludu. Rodzaj duchowej gorzałki - Towarzysz Włodzimierz Lenin
Odpowiedz
Boruta napisał(a):I dlatego to nie jest komunizm.

W takim razie czym, jest ten komunizm i skąd w ogóle założenie, że komunizm może "być", skoro rzeczywistość PRLu nim nie "była" ?
Odpowiedz
Co do idei - mamy duzo wspolnego z Avx (nie lubie nierobow i zyciowych nieudacznikow), ale i czerpie sporo z idei lewicowych (wsparcie dla pewnych grup spolecznych, trwale pozbawionych mozliwosci godnego zycia, o czym juz pisalem wiele razy na tym i innych forach). Nigdy natomiast socjalistycznych i komunistycznych. Najblizej mi do tzw. trzeciej drogi, czyli spolecznej gospodarki rynkowej (takiej, jaka prezentuje RACJA PL) . Naleze natomiast do antykomunistow - choc to zle slowo, bo kojarzy sie z "bij zabij", a mnie chodzi jedynie o opozycje. A komunistow mamy takze w partii i dogadujemy sie Oczko )

Co do zrodel - czytalem jak na razie tylko Imperializm... Uljanowa (i przyznaje, ze mial bardzo trzezwe spojrzenie na pewne rzeczy), troche tez komunizmu, ale to raczej rozrywkowo, podobnie jak Mein Kampf i La Veya Oczko

Komunizm uwazam za zlo, poniewaz w wersji, ktora znamy (innej swiat nie przerabial), odbierano ludziom ich wlasnosc prywatna. Poza tym komunizm nauczyl ludzi postawy ROSZCZENIOWEJ - "mnie sie nalezy". Figa. NIC sie nie nalezy. Poza tym - komunizm, jak kazdy totalitaryzm, dazy do obledu. W pewnej chwili juz nie wiadomo, kto wrog, kto swoj. Nazizm sie wykonczylby sie nieomalze sam. Komunizm wlasnie to zrobil. Komunizm i liberalizm jest utopia. My musimy dazyc do znalezienia zlotego srodka, ktory i tak nie istnieje...

Co do totalitaryzmu - jestem zwolennikiem rzadow autokatycznych.
Null pointer exception
Odpowiedz
kolego kaktus:

gdybyś żył w latch 45-89 nie zadawłabyś takich głupich pytań...

Z drugiej strony kapitalizm też miał być rajem a wyszło jak zwykle..
Odpowiedz
Zygmunt_Hajzer napisał(a):Bo to system totalitarny (zbrodniczy) i antypolski.

PRL to było państwo totalitarne? :lol2: :lol2:

Zygmunt_Hajzer napisał(a):Bo ten system mowi ludziom, jak maja zyc, jak maja myslec i nie moga miec wlasnego zdania.

Kościół,rodzice,reklama tez to mówią :wink:
Kiedyś słyszałem wypowiedź Szyszkowskiej w rozmowie z Kaczorem,w której stwierdziła,że za komuny mieliśmy państwo dwuświatopoglądowe a teraz jedno

Zygmunt_Hajzer napisał(a):Bezpieka. Wiem ze to forum dla ateistow, ale w co kto wierzy to jego sprawa i ma do tego prawo. A wtedy bylo troche inaczej.

Kościoły były jakoś pełniejsze...

Zygmunt_Hajzer napisał(a):zakaz noszenia chociazby dlugich wlosow czy ubieranie sie odmiennie od wiekszosci.

kiedy to było?a teraz długowłosych tez coraz mniej bo chyvba ewyszło z mody

Zygmunt_Hajzer napisał(a):I przedewszystkim, dlatego ze wtedy nie bylo Polski, a sowiecka prowincja o nazwie 'Polska'.

na ulicach wielu mówi:dawniej rządziła Moskwa a teraz Waszyngton i Bruksela

Zygmunt_Hajzer napisał(a):Do tego komunizm byl duzo, DUZO gorszy od nazizmu i pochlanal kilkakrotnie wiecej ofiar (np Chiny)
Wiecej mi sie wymieniac nie chce.

co do ofiar w Chinach i ZSRR zgoda,ale w Polsce było inaczej

Komunizm jako idea dużo gorszy od nazizmu,faszyzmu?...ja pierdole

Wysłano po 1 minucie 3 sekundach:

PRL to było państwo totalitarne? :lol2: :lol2:

Zygmunt_Hajzer napisał(a):Bo ten system mowi ludziom, jak maja zyc, jak maja myslec i nie moga miec wlasnego zdania.

Kiedyś słyszałem wypowiedź Szyszkowskiej w rozmowie z Kaczorem,w której stwierdziła,że za komuny mieliśmy państwo dwuświatopoglądowe a teraz jedno

Zygmunt_Hajzer napisał(a):Bezpieka. Wiem ze to forum dla ateistow, ale w co kto wierzy to jego sprawa i ma do tego prawo. A wtedy bylo troche inaczej.

Kościoły były jakoś pełniejsze...

Zygmunt_Hajzer napisał(a):zakaz noszenia chociazby dlugich wlosow czy ubieranie sie odmiennie od wiekszosci.

kiedy to było?a teraz długowłosych tez coraz mniej bo chyvba ewyszło z mody

Zygmunt_Hajzer napisał(a):I przedewszystkim, dlatego ze wtedy nie bylo Polski, a sowiecka prowincja o nazwie 'Polska'.

Zygmunt_Hajzer napisał(a):Do tego komunizm byl duzo, DUZO gorszy od nazizmu i pochlanal kilkakrotnie wiecej ofiar (np Chiny)

co do ofiar w Chinach i ZSRR zgoda,ale w Polsce było inaczej

Komunizm jako idea dużo gorszy od nazizmu,faszyzmu?...ja pierdole
Odpowiedz
Zygmunt_Hajzer napisał(a):komunizm to najwieksze zlo jakie kiedykolwiek moglo spotkac ludzkosc.

Zgadza sie, z religia wlacznie. Chociaz zalozenia mial dosc sluszne. W tym samym kierunku szedl podobno pewien rewolucjonista, Jezus zwany Chrystusem. Praktyka pokazala jednakze, ze komunizm jest ZLY. I z tym sie zgadzam.

PS: Ale twierdzenie, ze nazizm byl lepszy, bo zginelo mniej ludzi podpada pod kodeks karny. Ja wiem, ze polska prawica marzy o powrocie rzadow totalnych, moze nawet o obozach koncentracyjnych dla przeciwnikow politycznych, no ale bez przesady........ poki co... :roll:
Null pointer exception
Odpowiedz
Koleś napisał(a):

Ale obecnie mozesz wyjsc na ulice i powiedziec, ze jest zle.
Wtedy nie mogles.
Musiales sie zgadzac, z systemem, myslec, tak jak Ci kazali.
Rodzice i reklama nie mowia 'musisz myslec tak jak my inaczej zostaniesz wiezniem polityczym' albo 'przyjdzie zomo i ci wytlumacza palami'

Kościoły były jakoś pełniejsze...[/quote]

Ale teraz nikt zabija ksiezy, nikt ich nie gnebi...

kiedy to było?a teraz długowłosych tez coraz mniej bo chyvba ewyszło z mody[/quote]

Ale teraz za dlugie wlosy mozesz conajwyzej zostac ogolony butelka przez dresiarzy.
Wtedy od wszystkich z milicja na czele.
Pamietam, jak kolesia ze szkoly wywalili bo zarosl i kazali mu sie nei pokazywac dopokli nie pojdzie do fryzjera.
Spodni typu dzwony (i innych modnych ubran jak na tamte czasy) tez nie wolno bylo w szkolach nosic.

[/quote]

Bo to prawda.
Wtedy wszystko bylo wszystko ruskie, teraz amerykanskie.
Ja np jestem zadowolony ze moge srajtaśme kupic w kazdym sklepie i mam do wyboru 30 rodzaji niz stac 2 godziny by kupic za kartke jedna rolke twardego i szorstkiego papieru.
Dopiero teraz u nas zaczyna przypominac zachod ale i tak jestesmy bardzo daleko w tyle.
Tyle ze teraz to polski rzad podejmuje wszystkie decyzje, oraz my (polacy), a nie USA, a wtedy bylismi uzaleznieni od ZSRR.

Komunizm jako idea dużo gorszy od nazizmu,faszyzmu?...ja pierdole[/quote]

Moim zdaniem tak (np system gospodarczy)
Zreszta..... duzej roznicy pomiedzy nimi nie ma.
Oba systemy sa socjalistyczne, rozni je chyba tylko to ze w komunizmie wszyscy ludzie sa rowni a w nazizmie tylko biali.
A faszyzm chyba nawet nie mial nic wspolnego z rasizmem (ten wloski), nie wiem... ale i tak byl syfem.
Odpowiedz
Zygmunt_Hajzer napisał(a):Musiales sie zgadzac, z syste
mem, myslec, tak jak Ci kazali.

jesli juz to robić a raczej nie robic

Zygmunt_Hajzer napisał(a):Ale teraz za dlugie wlosy mozesz conajwyzej zostac ogolony butelka przez dresiarzy.

kiedy to było?

Zygmunt_Hajzer napisał(a):Kościoły były jakoś pełniejsze...

Ale teraz nikt zabija ksiezy, nikt ich nie gnebi... [/quote]

może właśnie dlatego były pełniejsze :wink:

Zygmunt_Hajzer napisał(a):Tyle ze teraz to polski rzad podejmuje wszystkie decyzje, oraz my (polacy), a nie USA, a wtedy bylismi uzaleznieni od ZSRR.

a gdybym powiedział,że demokracja to zasłona dymna do kontroli społeczeństwa przez bogaczy i manipulatorów?

Zygmunt_Hajzer napisał(a):Zreszta..... duzej roznicy pomiedzy nimi nie ma.

czyli skala zbrodniczości PRL mozna równać z 3 rzeszą ?

Athei Overlord napisał(a):Zygmunt_Hajzer napisał:
komunizm to najwieksze zlo jakie kiedykolwiek moglo spotkac ludzkosc.

Zgadza sie, z religia wlacznie

nie wierze kto to pisze takie rzeczy :wink: możnaby zacząć liczyć ofiary kapitalizmu przez kilka stuleci i też sporo by sie ich nazbierało

Athei Overlord napisał(a):Praktyka pokazala jednakze, ze komunizm jest ZLY.

w TAKIEJ Kambodży bardzo zły,ale czy w Polsce?słyszałem opinie,że za najlepsza realizacje ideałów socjalistycznych uznaje się rozwiązania skandynawskie typu Szwecja pezez ostatnich kilka dziesieciopleci
Odpowiedz
Koleś napisał(a):idea gospodarki centralnie planowanej trudno uznać za zbrodnie

Trzeba ją uznać za zbrodnie, w związku z konsekwencjami jakie niesie.

Koleś napisał(a):a zatem pytanie -czy warto te skłonności podsycac czy tonować?

Myślałem, że większość ateistów z tego forum już dawno wyzbyła się idiotycznego, religijno-socjalistycznego mitu jakoby egozim był czymś złym :] Najwyraźniej się pomyliłem.

Oczywiście, że warto nieco podsycać - byle nie przesadzając. To jeden z fundamentów gospodarki kapitalistycznej i naszej kultury, Kultury Europejskiej :]

Koleś napisał(a):Mała bezczelność

...aczkolwiek w dużej części przypadków prawdziwa.

Koleś napisał(a):powiedział Lenin w 1917 :wink:

Całkiem możliwe, lecz powiedzial w zupełnie innym kontekście.

Czy aby nie nazbyt delikatnie piszesz ? Ja bym go określił ostrzej - jako system ,,antyludzki", że tak powiem :]

Koleś, komunizm nie był totalitarny sensu stricte (w Polsce) ale dławił naturalne ludzkie skłonności i ludzką naturę, niszczył wolnośc. To wystarczy, by uznać go za tragiczny w skutkach.

PS. Komuch wciąż nie odpowiedział mi na pewne pytanie.
Tak więc powtórzę je:

,,Otóż już od lat 50' XX wieku w niektórych najlepiej rozwiniętych krajach większość osób zatrudniona jest nie w przemyśle, lecz w sektorze usługowym.

Podczas gdy Marks błędnie postulował dwubiegunowy podział społeczeństwa - na proletariat i burżuazję, nie uwzględniając niemalże w ogóle klasy średniej.

Marks pisał, że jest niemożliwym, aby w systemie kapitalistycznym następowało polepszenie losu robotników. Tymczasem historycznie widać, że się mylił - klasa robotnicza systematycznie maleje na rzecz zatrudnionych w sektorze usług; natomiast klasa średnia stanowi już większość społeczeństw wysokorozwiniętych.

Jak to skomentujesz ?"
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.

Bitcoin: 15oSR7bYNep3bTtVCh5wuXhQnG6qvDvHWY
Odpowiedz
Koleś napisał(a):
Zygmunt_Hajzer napisał(a):Ale teraz za dlugie wlosy mozesz conajwyzej zostac ogolony butelka przez dresiarzy.

kiedy to było?

lata 70 i 80

Koleś napisał(a):
Zygmunt_Hajzer napisał(a):Kościoły były jakoś pełniejsze...

Ale teraz nikt zabija ksiezy, nikt ich nie gnebi...

może właśnie dlatego były pełniejsze :wink: [/quote]

Bo wtedy religii w szkolach nei bylo, to wiecej mlodzieszy przychodzilo do kosciola.

Koleś napisał(a):
Zygmunt_Hajzer napisał(a):Tyle ze teraz to polski rzad podejmuje wszystkie decyzje, oraz my (polacy), a nie USA, a wtedy bylismi uzaleznieni od ZSRR.

a gdybym powiedział,że demokracja to zasłona dymna do kontroli społeczeństwa przez bogaczy i manipulatorów?

Mozliwe ze tak jest.
Ale co mnie to... przynajmniej mi teraz dobrze.

Koleś napisał(a):
Zygmunt_Hajzer napisał(a):Zreszta..... duzej roznicy pomiedzy nimi nie ma.

czyli skala zbrodniczości PRL mozna równać z 3 rzeszą ?

Mowilem o skali ofiar komunizmu ogolnie. Nie tylko PRL.
Ale w PRL tez byly okropne zbrodnie, jak zabijanie strajkujacych stoczniowcow, czy gornikow (kopalnia wujek), dla mnie te zbrodnie mozna porownac do nazizmu.

A jeszce mam pytanie, bo zwykle gdy z kims rozmawiam lub pisze na ten temat, to osoby ktore twierdza, ze za tamtych czasow bylo lepiej, a nie widzieli i ni doswiadczyli tego, bo albo nie bylo ich na swiecie jeszce, albo byli za mali by zapamietac.
Odpowiedz
Cytat: osoby ktore twierdza, ze za tamtych czasow bylo lepiej, a nie widzieli i ni doswiadczyli tego, bo albo nie bylo ich na swiecie jeszce, albo byli za mali by zapamietac.

Masz 100% rację. Wykreowano modę na koszulki z Che Guevarą i pryszczate bachorki podniecają się ideą komunizmu. :? Porąbany świat. Smutny

Ja się zgadzam z Kazikiem, jego wypowiedź jest poniżej Uśmiech
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości