To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Ciekawostki"
(13.09.2015, 11:04)białogłowa napisał(a): Ktoś chętny na łatwe 35 tys. funtów?
Oczko
http://londynek.net/wiadomosci/35+tys.+f...s_id=31535

Żałuję teraz, że nie mieszkam w Wielkiej Brytanii. Do gry w rosyjską ruletkę za 35 tys. bym się zgłosił to czemu nie do picia tych koktajli.

Na głód jestem jak mi się wydaje wytrzymały, człowiek może wytrzymać dwa miesiące bez jedzenia, więc może na tych koktajlach rok bym uciągnął.
Odpowiedz
(13.09.2015, 12:35)łowca napisał(a): Na głód jestem jak mi się wydaje wytrzymały, człowiek może wytrzymać dwa miesiące bez jedzenia, więc może na tych koktajlach rok bym uciągnął.

Spokojnie, myślę że jak już coś takiego proponują to raczej mają pewność, że nikt przy eksperymencie nie zginie. Koktajle muszą być tak zbilansowane, żeby człek z głodu nie umarł. Pytanie kto przez rok byłby w stanie pić jakąś breję o nieciekawym smaku i żyć tylko o tym.
Odpowiedz
Dziś ciekawostki lingwistyczne:
1. Język rotokas z Papui Nowej Gwinei zawiera najmniej liter - 11.

A tak brzmi:
https://www.youtube.com/watch?v=-tq6dNYI6bI

2. Najwięcej liter, bo 74 ma język kmerski. A tak brzmi:
https://www.youtube.com/watch?v=Ql3CtYza4l0
"Zbiegać za jednym klejnotem pustynie,
Iść w toń za perłą o cudu urodzie,
Ażeby po nas zostały jedynie
Ślady na piasku i kręgi na wodzie". L. Staff
Odpowiedz
Ciekawostka - termin 'nowe srebro' czyli alpaka w języku perskim brzmi 'warszawa', bo taka jest w Iranie legenda o miejscu wynalezienia tego stopu Uśmiech
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Trochę o gruzińskim:

Mają o jedną literę w alfabecie więcej niż Polacy - 33. Jednak ich alfabet jest stworzony specjalnie do tego języka, więc liczba ta odpowada 33 głoskom tego języka.

Wśród głosek nie występujących w języku polskim mamy głoski ejektywne takie jak: კ [k'], პ [pʼ], ტ [tʼ], (takie, którym struny głosowe wypychają powietrze miast drgać), w tym głoska ejektywna, języczkowa ყ [q']. A także dźwięczna głoska ღ [ɣ], którą kiedyś przypisywaliśmy do "samo h" i ჰ [h] gardłowe (jak grecki "ciężki przydech", czy semickie "he").

Gruzini stworzyli trzy wzory alfabetu. Obecnie używa się w świeckim piśmiennictwie w zasadzie tylko მხედრული (mchedruli). Pomysły, by na wzór zachodni używać bardziej archaicznej formy jako "wielkich liter" nie przyjęły się.

Dziecięce gaworzenie gruzini zinterpretowali odwrotnie niż my - Indoeuropejczycy. Słowo დედა (deda) oznacza matkę, a słowo მამა (mama) - ojca.

Język gruziński w czasie przeszłym jest tzw. językiem "ergatywno-absolutywnym". Oznacza to, że w zdaniach z czasownikiem przechodnim, to podmiot jest odmieniany (do przypadku zwanego "ergatywem"), a dopełnienie pozostaje w mianowniku.

W języku gruzińskim nie mamy rodzaju (badania wskazują, że społeczeństwa używające takich języków są mnie mizoginiczne).

Czasownik odmienia się nie tylko w zgodzie z podmiotem, ale i dopełnieniami.

Do rekordowych jeśli chodzi o zbitki spółgłoskowe słów należą მწვრთნელი [mc'vrtneli] - trener გვფრცქვნი [gvprckvni] - obierasz nas (patrz wyżej).
Odpowiedz
Kiedyś na wyprzedaży kupiłem słownik suahilsko- polski Uśmiech
Suahili też ma ciekawą gramatykę. Występuje wiele klas rzeczowników, odmieniających się wg różnych wzorów.
Jest na przykład klasa przedmiotów długich i cienkich, klasa związana z ludźmi zaczynająca się na 'm" (stąd wiele nazwisk typu Mwewe, Mpenza).
Czasy są określane przez miejsce (na przykład 'tu' jest atrybutem czasu teraźniejszego).
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Zefciu ciekawie napisał o gruzińskim. To ja może dodam, że nie ma tam wielkich liter. wszystko pisze się małymi. imiona, nazwiska itd. itp. wielkie litery występują tylko na szyldach, wizytówkach itd.
Alfabet gruziński jest doskonały pod tym względem, że tak jak się mówi, tak się i pisze.
"Zbiegać za jednym klejnotem pustynie,
Iść w toń za perłą o cudu urodzie,
Ażeby po nas zostały jedynie
Ślady na piasku i kręgi na wodzie". L. Staff
Odpowiedz
Prawda to że baskijski jest jakoś tam spokrewniony z gruzińskim?
Odpowiedz
(21.10.2015, 09:21)Xeo95 napisał(a): Prawda to że baskijski jest jakoś tam spokrewniony z gruzińskim?
Z tego co wiem, to oba są polipersonalne i oba są ergatywno-absolutywne (baskijski chyba w większej liczbie czasów). Nie ma chyba jednak jakiejś poważnej pracy, która by z nich tworzyła rodzinę.
Odpowiedz
Gorbaczow był jedynym (faktycznym) przywódcą ZSRR który urodził się jako obywatel ZSRR. O ironio...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przyw%C3%B...adzieckich
Odpowiedz
[Obrazek: 1447171439_by_TeslaX_500.jpg?1447234736]

Źródło (+grafika w większym rozmiarze): https://www.foreignaffairs.com/articles/...map-africa

PS. Widać korelację? Duży uśmiech
[Obrazek: Religion_distribution_Africa_crop.png]
Odpowiedz
Nie widać!
"Zbiegać za jednym klejnotem pustynie,
Iść w toń za perłą o cudu urodzie,
Ażeby po nas zostały jedynie
Ślady na piasku i kręgi na wodzie". L. Staff
Odpowiedz
Okulary se kup.
Odpowiedz
No tak, Sahara! I czego to ma niby dowodzić? Co tam państwa miałyby kontrolować? Jaszczurki, skorpiony, zwały piasku...
A z drugiej strony islam jest też w Egipcie, Maroku, Algierii, Tunezji, Saharze Zachodniej, więc z jednej strony mamy pełną kontrolę państwową na danym terytorium, a z drugiej strony tam, gdzie pustynia jest ona słabsza. Nadal więc brak korelacji!

Bo co chcesz nam zakomunikować tak naprawdę? Że islam równa się brak kontroli państwowej? Ale przecież sam sobie przeczysz, pokazując państwa muzułmańskie w pełni przez rząd kontrolowane?
A może to nie islam jest winny? Ale najlepiej wszystko strasznie upraszczać i patrzeć na narody afrykańskie przez pryzmat ich wierzeń.
"Zbiegać za jednym klejnotem pustynie,
Iść w toń za perłą o cudu urodzie,
Ażeby po nas zostały jedynie
Ślady na piasku i kręgi na wodzie". L. Staff
Odpowiedz
(14.11.2015, 19:01)Xeo95 napisał(a): Okulary se kup.

A czy nie pokrywa się przypadkiem z obszarami pustynnymi? Wiesz, kupa piachu, mało wody, ch.... infrastruktura

Nonk mnie ubiegł

[Obrazek: afryka_mapa.gif]
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
A Sahel? A północna Libia? A Somalia? A większość Nigerii? Tam też jest mało ludzi i jest pustynia?

(14.11.2015, 20:51)Nonkonformista napisał(a): Bo co chcesz nam zakomunikować tak naprawdę? Że islam równa się brak kontroli państwowej? Ale przecież sam sobie przeczysz, pokazując państwa muzułmańskie w pełni przez rząd kontrolowane?
Nie napisałem równa się. Napisałem że jest korelacja. A to jest różnica.
Odpowiedz
Xeo94 napisał(a):Nie napisałem równa się. Napisałem że jest korelacja. A to jest różnica.
[Obrazek: korealcje_12.jpg]
"O gustach się nie dyskutuje; a ja twierdzę, że całe życie to kłótnia o gusta." (Nietzsche F.)
Odpowiedz
No i? Ciężko wam zauważyć że islam jest religią destabilizującą?
Odpowiedz
(15.11.2015, 23:53)Xeo95 napisał(a): No i? Ciężko wam zauważyć że islam jest religią destabilizującą?

Islam jest religią pustynnych nomadów z całym dobrodziejstwem inwentarza więc tu nie ma co korelować.
To tak, jakbyś skorelował Eskimosów ze śniegiem.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
(15.11.2015, 23:53)Xeo95 napisał(a): No i? Ciężko wam zauważyć że islam jest religią destabilizującą?
Tak się przez wieki destabilizował, że aż stworzył Imperium Osmańskie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Imperium_Osma%C5%84skie

Zapomniałbym: Powstanie Arabii Saudyjskiej również świadczy o tym, że islam jest religią destabilizującą...
"Zbiegać za jednym klejnotem pustynie,
Iść w toń za perłą o cudu urodzie,
Ażeby po nas zostały jedynie
Ślady na piasku i kręgi na wodzie". L. Staff
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości