Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Ciekawostki"
Naprawdę fajny topik, Berc. ^^

Berzerker napisał(a):Walhalla (siedziba Odyna w której przyjmuje on poległych wojów) = allahlaw = Allach Law = Prawo Allacha.

Ale Allah przecież przez "h". Coś nie trybi?

Ja zaś jako szczenię, mnóstwo książek połknęłam. Różnistych. I w niektórych bywało, wojowi odjęto język. Łamałam sobie głowę jak też on jadł? Przecież językiem przesuwamy przeżuwaną porcję z lewej na prawą stronę pyska, a finalnie też językiem (unosząc go) podajemy ją do gardła. Podobnie z piciem, ino bez żucia. Człowiek bez języka musiałaby zatem umrzeć z głodu? :roll:
Odpowiedz
Iselin ma rację.
"Słowo „kobieta” pojawia się w literaturze polskiej dopiero w XVI wieku, dokładnie około roku 1550, kiedy niejaki Marcin Bielski w swym „Sejmie niewieścim” pisze w ten sposób:
Mogąć męże przezywać żony kobietami, aleć też nie do końca mają rozum sami… Męże nas zowią białogłowy, prządki, ku większemu zelżeniu kobietami zowią5.
Bielski wyraźnie zaznacza, iż określenie „kobieta” ma charakter obelżywy — Bruckner podkreśla, iż słowo to pojawiało się w literaturze tylko w takim właśnie znaczeniu, używane było jako wyzwisko. Jeszcze w XVII wieku wyraz ów posiadał wydźwięk negatywny i używany był jako pogardliwe określenie, zwłaszcza w środowisku mieszczańskim. Zamiast słowa „kobieta”, lepiej było stosować określenie „niewiasta”, „mężyna”, „białogłowa” jako zdecydowanie mniej niepochlebne, bowiem wyraz „kobieta” był wręcz nieprzyzwoity."

A pamiętacie logo Olimpiady w Londynie. Dociekliwi Irańczycy dopatrzyli się tam słowa ZION i nawet grozili bojkotem igrzysk.

[Obrazek: logo_olimpiada_londyn_2012.jpg]
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Furia napisał(a):Ale Allah przecież przez "h". Coś nie trybi?
Walhalla też przez "h" Oczko
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
Z tego co słyszałem, słowo "kobieta" pochodzi od staropolskiego "kob", oznaczającego chlew.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Ja czytałem gdzieś, że nikt nie wie, skąd ono pochodzi, ale to o chlewie to jedna z hipotez.
Odpowiedz
Ciekawe są też etymologie materiałowe - ołówek, bo kiedyś były robione z ołowiu, miednica, bo wyrabiano z je z miedzi.
Odpowiedz
A słowo "maciora" oznaczało kiedyś matkę.
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
Ciekawostka: słowo "bed", po angielsku znaczące "łóżko", żeczywiście przypomina łóżko.

[SIZE="5"]bed[/SIZE]
[COLOR="Silver"]*Wyjątkowo dowcipny i cięty ateistyczny cytat.*
*Praktycznie nikomu nieznany autor tegoż cytatu*[/COLOR]
Odpowiedz
Ty, patż, żeczywiście!
Odpowiedz
A wiecie ile można ułożyć słów z użyciem jedynie polskich znaków diakrytycznych (dedykowane dla Tgc)

Żółć, łżą, łżę, łóż, żąć.

Może ktoś wymyśli jeszcze inne?
Odpowiedz
A co z "dż, "dź"? Znaki diakrytyczne jak rozumiem nie obejmują dwuliterowych?

Jak myślicie które polskie głoski nie powtarzają się w innych językach?
wolny rynek kuwa!!!
Odpowiedz
Ja mówię o słowach utworzonych wyłącznie z liter: ą, ć, ę, ł, ó, ń, ś, ź, ż.
Odpowiedz
Spoko Język

A co powiesz na.takie wyrazy: ćę, śę Duży uśmiech
wolny rynek kuwa!!!
Odpowiedz
kolawiec napisał(a):Ciekawostka: słowo "bed", po angielsku znaczące "łóżko", żeczywiście przypomina łóżko.

bed
A co z Boobs?
Trzy rzuty są...

Odpowiedz
Furia napisał(a):Ale Allah przecież przez "h". Coś nie trybi?

A... nawet nie zwróciłem uwagi. :]

Smutny Myślałem raczej o innych ciekawostkach... wiecie, coś jak "w Mongolii widziano Jaszczura z Oriona" albo że gdzieś kogoś sasquatch czy inne wendigo napadło... takie coś...
Stalk the weak, crush their skulls, eat their hearts, and use their entrails to predict the future.
Odpowiedz
Odpowiedz
Cytat:Ciekawe są też etymologie materiałowe - ołówek, bo kiedyś były robione z ołowiu, miednica, bo wyrabiano z je z miedzi.
A piwnica jak winnica - wzięła nazwę od trunku w niej trzymanego.
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
Szczyt lenistwa

[Obrazek: t_szczyt_lenistwa_212.jpg]
Odpowiedz
Anna i kajak to palindromy czyli słowa czy zdania czytane od tyłu brzmiące tak samo jak czytane od początku np. kobyła ma mały bok czy ile roman ładny dyndał na moreli.
Odpowiedz
Neuromanta napisał(a):Anna i kajak to palindromy czyli słowa czy zdania czytane od tyłu brzmiące tak samo jak czytane od początku np. kobyła ma mały bok czy ile roman ładny dyndał na moreli.

Zakopane na pokaz. Język
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości